پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۰۳ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 00:52

ارجاع مسائل منطقه‌ای به نمایندگان ناشی از نگرش سیاسی است

02:003210

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، گفت: ارجاع بسیاری از مشکلات خُرد و منطقه‌ای به نمایندگان مجلس ناشی از نگرش سیاسی حاکم بر دولت است و ارتباطی با عزم و اراده حکمرانان محلی و منطقه‌ای ندارد.

احمد علیرضابیگی، در توضیح اهمیت انتخاب مدیران محلی و منطقه‌ای متخصص طبق اصول شایسته سالاری اظهار داشت: در موارد متعدد و موضوعات مختلف شاهدیم که مسائل محلی و منطقه‌ای به نماینده مجلس ارجاع می‌شود و حکمران محلی علی‌القاعده وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند، از این رو نماینده امکان ایفای نقش در سطح بالاتر ندارد. بخش عمده این معضل بستگی به نوع نگرش حاکم بر دولت دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی معتقد است: در صورتی که نگرش حاکم بر دولت، صرف منابع در مسیر اولویت‌های مردم باشد، طبیعتا استاندار یا والی محلی از آن  تبعیت می‌کند اما وقتی دولت مرکزی از آلام مردم و مشکلات مردم غافل بوده و منابع را بر مبنای اولویت‌های زندگی مردم صرف نمی‌کند، بیشترین درگیری و کنش و واکنش بین مردم – دولت محلی و نماینده به‌وجود می‌آید.

وی افزود: ارجاع مسائل محلی و منطقه‌ای به نمایندگان و صرف وقت زیاد نمایندگان برای حل موضوعاتی که می‌تواند به دست حکمرانان محلی حل شود، تقصیر استاندار یا بخشدار  نیست، در واقع نگرش دولت مرکزی دچار اشکال شده است. در دولت کنونی نیز منابع صرف اولویت‌های زندگی مردم نشده است، از این‌رو درگیری بین مردم، نماینده دولت و نماینده مردم پیش می‌آید.

علیرضابیگی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی در این چرخه معیوب از نگرش سیاسی حاکم بر دولت سرچشمه می گیرد، یادآور شد: بر اساس گزارش تفریغ بودجه، 5 میلیارد از سرمایه کشور «من غیر حق» هزینه شده و منابع صرف اولویت‌ها نشده است، بنابراین استاندار در جغرافیای دور از پایتخت چگونه می‌تواند پاسخگوی مردم باشد بر فرض اینکه اراده لازم هم داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های امروز مردم مسکن است، خاطرنشان کرد: بر اساس اصل 31 قانون اساسی، دولت ملزم به تهیه مسکن است و طبق قانون اساسی موظف به تیمداری، باشگاه‌داری و تولید خودرو نیست اما موضوع مسکن به حاشیه رفته است، بنابراین مشکل اصلی به حکمرانان محلی باز نمی‌گردد.

منبع
خبرگزاری فارس
لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3114

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند