پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 07:53

ایجاد کمیسیون گردشگری مشترک با جمهوری آذربایجان ضروری است

02:00670

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی بر لزوم تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری در سفارت ایران در جمهوری آذربایجان با محوریت استان‌های شمال‌غرب کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، احمد حمزه‌زاده امروز در دیدار با سید عباس موسوی سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان در محل معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی افزود: بیشترین گردشگران خارجی آذربایجان‌شرقی را گردشگران کشور جمهوری آذربایجان به خود اختصاص داده‌اند.

وی اظهار داشت: جمهوری آذربایجان دومین کشوری است که گردشگران آن ایران و به خصوص آذربایجان‌شرقی را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند به‌طوریکه آذربایجان‌شرقی پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، میزبان بالغ ‌بر 250 هزار گردشگر از جمهوری آذربایجان و نخجوان بود.

حمزه‌زاده با تأکید به لزوم توجه به بخش گردشگری و تعریف ساز و کارهای مشترک در سفارت ایران در جمهوری آذربایجان، گفت: با توجه به اینکه ایران و به‌خصوص استان آذربایجان‌شرقی مورد توجه گردشگران کشور آذربایجان قرار دارد، از این‌رو ایجاد کمیسیون گردشگری مشترک با محوریت استان‌های شمال‌غرب کشور در توسعه و رونق صنعت گردشگری ضروری است.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته تبریز به‌عنوان مقصد گردشگری سلامت برای مردم جمهوری آذربایجان شناخته شده بود ولی با توجه به تغییر سیستم ارجاع پزشکی این کشور، متأسفانه میزان مراجعه گردشگران سلامت از جمهوری آذربایجان به تبریز کاهش یافت که امیدواریم با تلاش سفارت شاهد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به سیستم ارجاع جمهوری آذربایجان و به‌تبع آن رونق هرچه بیشتر گردشگری سلامت در استان باشیم.

حمزه‌زاده ضمن بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری و هفته‌های فرهنگی مشترک می‌تواند از اولویت‌های حمایتی سفارت باشد، به لزوم توجه به ثبت جهانی آثار مشترک ملموس و ناملموس بین دو کشور تأکید و بیان کرد: برخی مواریث تاریخی ناملموس مانند مهارت ساخت ساز و نواختن موسیقی عاشیقی و مواریث تاریخی ملموس مانند پل‌های تاریخی واقع در نوار مرزی که سابقه تاریخی مشترکی بین دو کشور دارند از جمله ظرفیت‌هایی به شمار می‌روند که با تبادل‌نظر و هماهنگی‌های لازم از طرف سفارت، می‌تواند اقدامات لازم برای ثبت آنها در فهرست آثار جهانی انجام گیرد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=4392

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند