پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 06:09

مجوز 90 میلیارد تومانی کارگزاری های بورس/ از شایعه تا واقعیت

01:09720

با رونق بازار سرمایه و اشتیاق مردم به حضور در این بازار، شایعات مختلفی از جمله انحصاری بودن مجوز تاسیس کارگزاری های بورس و قیمت های 30 تا 90 میلیارد تومانی این مجوزها در فضای مجازی پخش شده که موجب شد تا وزیر اقتصاد دستور بررسی انحصار مجوز کارگزاری‌های بورس را به شورای عالی بورس، رئیس سازمان بورس و هیئت مقررات‌زدایی بدهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از فارس، رییس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد با اعلام این خبر، افزود: یکی از الزامات و ضروریات پرداختن به بررسی مجوز کارگزاری‌ها شبهه انحصار است که در این زمینه در هیئت مقررات‌زدایی هفته پیش رو ورود خواهد کرد و جلسات آن در کمیته‌های تخصصی شروع می شود.

علی فیروزی اظهار داشت: در نظام بانکی، بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد که چه تعداد بانک و با چه سطحی از کیفیت و نظارت وجود داشته باشد. بنابراین ضرورت دارد در رابطه با کارگزاری‌ها نظارت و کنترل وجود داشته باشد.

وی بیان داشت:  اخیرا پس از مطرح شدن قیمت‌های گزاف مجوز کارگزاری‌های در فضای مجازی، وزیر اقتصاد به شورای عالی بورس، رئیس سازمان بورس و هیئت مقررات‌زدایی مأموریت داده تا در رابطه با این موضوع انحصار مجوز کارگزاری ها اقدام و نتیجه را اعلام کنند.

فیروزی تصریح کرد: قطعاً صدور مجوز یک کارگزاری نیازمند الزامات و شرایط خاص است، ولی نباید منجر به ایجاد انحصار شود. در حال حاضر کار به گونه‌ای است که اگر شخصی شرایط و اهلیت تاسیس یک کارگزاری را داشته باشد، نیز نمی‌تواند مجوز تاسیس کارگزاری دریافت کند.

قیمت مجوز کارگزاری بورس

در حال حاضر فقط 108 کارگزاری بورس در کشور فعالیت دارند و درحالی مجوز جدید از سوی بورس ارائه نمی‌شود که با توجه به اقبال مردم به حضور در بورس، این روزها مردم برای دریافت کد بورسی در دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک سرگردانند.

منبع
خبرگزاری فارس
لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3733

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند