پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 20:51

بازنگری در قوانین متناسب با شرایط اشتغال کشور ضروری است

03:36330

مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی در نشست مدیران حوزه کار و امور اجتماعی استان با اشاره به ارایه پیشنهاد اصلاحات پارامتریک سازمان تأمین اجتماع، گفت: یکی از مباحث مهم در این حوزه مربوط به تغییر در مقررات مربوط به قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور، تعیین میزان مستمری و بیمه بیکاری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از روابط عمومی اداره کل تأمین اجتماعی استان، سمساری با درخواست از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بررسی کارشناسی در این زمینه  افزود: بررسی شرایط فعلی نشان می دهد میانگین سنی در مشاغل سخت و زیان آور 44 سال می باشد که این امر موجب شده، کارگران ماهر خود را بازنشسته کنند.

وی ادامه داد: با بازنشستگی در این سن، مجدداً در همان واحد یا محل دیگری جذب کار می شوند که موجب کاهش ظرفیت های اشتغال می شود، بنابراین لازم است اصلاحاتی در این ضوابط مناسب با شرایط کار و تولید کشور و نیز تطابق میزان سنوات ارفاقی با میزان سختی کار اعمال شود.
مدیر کل تأمین اجتماعی استان تغییر در ضوابط بیمه بیکاری را از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار شد و اظهار داشت: یکی از موضوعات دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، تعیین میزان مستمری بر مبنای میانگین حقوق مبنای کسر حق بیمه دو سال آخر بیمه پردازی است که این امر موجب فرار بیمه ای در طول دوران بیمه پردازی و اعمال افزایش های غیرمتعارف در سالهای پایانی اشتغال می شود.

وی ادامه داد: این امر توارن منابع و مصارف سازمان را مختل می کند وباید ضوابطی تدوین شود که میزان حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه در دوران بیمه پردازی در تعیین حقوق بازنشستگی و مستمری لحاظ شود.

مدیر کل تامین اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با احتساب 697 هزار بیمه شده اصلی و افراد تبعی آنان بیش از دو میلیون نفر و حدود 53 درصد از جمعیت استان تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دارد، اظهار داشت: بررسی آمارها در مقایسه سال 97 با سال 98 در استان نشان می دهد که تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران 8 درصد و تعداد بیمه شدگان 2 درصد افزایش یافته و کاهش ضریب پشتیبانی (نسبت بیمه شدگان به بازنشستگان و مستمری بگیران) به عنوان یکی از مولفه های پایداری سازمان رو به کاهش است که نیاز دارد با رونق اشتغال و جذب بیمه شدگان جدید این ضریب افزایش یابد.

سمساری با ارایه گزارشی از تعهدات بلندمدت و کوتاه مدت اداره کل تامین اجتماعی استان، خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر میزان پرداخت های انجام شده از بابت تعهدات نسبت به درآمدهای آن فزونی داشته است.
وی در ادامه به برخی مشکلات فراروی سازمان تأمین اجتماعی از جمله بیمه های مشمول کمک دولت اشاره کرده و افزود: به علت عدم تخصیص اعتبار، جذب بیمه شدگان جدید به ویژه قالی بافان خانگی با توجه به قطب قالی بافی بودن تبریز و آذربایجان شرقی در کشور، با محدودیت مواجه است.
سمساری با اشاره به اقدامات سازمان تأمین اجتماعی در راستای بهبود فضای کسب و کار، تسهیل پرداخت دیون و اجرای بخشودگی جرائم را از جمله این اقدامات دانست و خاطر نشان کرد: در حال حاضر کارگاه های استان بیش از یک هزار و300 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند ولی این سازمان خدمات خود را به بیمه شدگان این کارگاه ها قطع نکرده و چرخه فعالیت هیچ کارگاهی به علت بدهی به سازمان، متوقف نشده است.
وی همچنین تعداد کارگاه های فعال تحت پوشش استان را 50 هزار واحد عنوان و بیان کرد: متاسفانه این واحدها با ظرفیت کامل فعالیت ندارند و این امر به عنوان یکی از مشکلات حوزه اشتغال استان است.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی، تأخیر در پرداخت بدهی های دولت به تامین اجتماعی و افزایش سالانه آن را از دیگر مشکلات این سازمان خواند و تصریح کرد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار داریم برای پیگیری تعهدات دولت، با توجه به مفاد قانونی برنامه ششم توسعه، اقدام لازم را انجام دهند.

منبع
روابط عمومی اداره کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی
لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3835

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند