پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 07:33

بورس، رانت توزیع قیر رایگان را از بین می برد

02:003460

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مصوبه مجلس برای توزیع قیر رایگان رانت بزرگی را برای پیمانکاران به‌وجود می‌آورد، گفت: اگر در فرایندی شفاف هر نهاد یا مجموعه‌ای که متقاضی دریافت قیر برای پروژه عمرانی است، قیر را از بورس کالا خریداری کند و پول قیر خریداری شده را از دولت بگیرد، رانت توزیع قیر به‌طور کامل از بین می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، سید امیر سیّاح با اشاره به مصوبه دو فوریتی مجلس برای توزیع 2 میلیون تن قیر رایگان به پروژه‌های عمرانی دستگاه‌های دولتی، افزود: براساس قانون باید محصول قیر بشکه‌ای که خروجی پالایشگاه است از طریق بورس کالا به متقاضیان فروخته شود. در بورس کالا هم قیمت و هم خریدار و هم فروشنده شفاف است و هیچ رانتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: از دو سال پیش عده‌ای بورس را دور زدند و اجازه گرفتند بابت راه‌های روستایی و سایر مصارف وزارت راه، وزارت آموزش و پرورش و وزارت جهاد کشاورزی قیر مجانی یا تهاتری توزیع شود به این معنی که وزارت نفت حواله قیر رایگان بدهد و پیمانکاران پروژه‌های عمرانی به جای اینکه پول برای خرید قیر بگیرند، حواله قیر رایگان بگیرند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این کار رانت بسیار بزرگی برای عده‌ای به وجود می‌آورد، گفت: در سال 96 بالغ بر 4 میلیون تن، سال 97 هم 4 میلیون تن  قیر رایگان توزیع شده است و امسال هم با این مصوبه مجلس می‌خواهند 2 میلیون تن قیر رایگان بین پیمانکاران پروژه‌های عمرانی توزیع کنند.

سید امیر سیّاح ادامه داد: در این در دوره‌های مختلف معمول بوده است که برخی نمایندگان مجلس در توزیع این حواله‌ها دخالت می‌کنند و با توجه به این شرایط برخی نمایندگان انگیزه تصویب این طرح و طرح‌هایی از این دست را دارند.

وی در واکنش به این نکته که آیا در فرایند دریافت قیر رایگان، قیر در پروژه عمرانی مصرف نمی‌شود، اعلام داشت: نمی‌گویم همه آن نمی‌شود اما با دورریز خیلی بالایی این کار انجام می‌شود؛ ضمن اینکه قیری که مجانی توزیع می‌شود در فرایند تبدیل قیر به آسفالت، در نهایت حجم آسفالتی که عرضه می‌شود با حجم قیری که با این حواله‌ها تحویل داده می‌شود خیلی فرق می‌کند چون در کنار قیر نخاله‌های پلاستیکی هم در ترکیب آسفالت ریخته می‌شود.

سیّاح تصریح کرد: علاوه بر رانتی که توزیع قیر رایگان به وجود می‌آورد، کیفیت آسفالت هم در نهایت کاهش می‌یابد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=4357

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند