پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 15:32

2 میلیون تن کالا به ارزش 2 میلیارد دلار از گمرکات آذربایجان‌شرقی صادر شده است

02:007520

ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی، گفت: در 9 ماهه سال‌جاری بیش از 2 میلیون تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 380 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، لیلی اورنگی اظهار داشت: در 9 ماهه سال‌جاری بیش از 2 میلیون تن کالا به ارزش دو میلیارد و 380 میلیون دلار  از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 30 و 100 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: محصولات صادراتی از گمرکات استان آذربایجان‌شرقی در 9 ماهه سال جاری را چدن آهن و فولاد، سوخت‌های معدنی روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، میوه‌های خوراکی، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد، مس و مصنوعات از مس، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها، فرآورده‌های غلات و کاکائو و فرآورده‌های آن عنوان کرد و گفت: این محصولات بیشتر به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین، افغانستان، پاکستان، بلغارستان، ایتالیا و سایر کشورهای دیگر صادر شده است.

مدیرکل گمرک تبریز با اشاره به فعالیت گمرکات استان در مقایسه با سایر گمرکات کشور، تصریح کرد: در 9 ماهه سال‌جاری بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار از گمرک تبریز  صادر شده است که از لحاظ  وزنی و ارزش دلاری در رتبه اول بین گمرکات استان  قرار گرفته است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان‌شرقی افزود: در 9 ماهه سال‌جاری حدود 400 هزار تن به ارزش 900 میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

اورنگی با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 72 و 29 درصد افزایش داشته است اعلام کرد: توتون و تنباکو،  ماشین آلات و وسایل مکانیکی  اجزاء و قطعات آنها، گوشت و احشای خوراکی، کاغذ و مقوا، چدن آهن و فولاد، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، ماشین آلات و دستگاه‌های برقی،کاکائو و فرآورده‌های آن، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب و خمیر چوب  بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.

اورنگی  تصریح کرد: عمده واردات به ترتیب از کشورهای ترکیه،  امارات متحده عربی، آلمان، چین،گرجستان، ژاپن، ایتالیا، اسپانیا، روسیه و جمهوری کره  بوده است.

مدیر گمرک تبریز اظهار کرد: درآمدهای وصولی گمرکات استان در 9 ماهه سال‌جاری افزون بر چهار هزار و 700 میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل25  درصد افزایش داشته است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1930

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند