پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 09:53

تبریز نقش محوری در توسعه روابط با آذربایجان دارد

02:00350

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در باکو با اشاره به نقش اقتصادی و تجاری تبریز در کشور، گفت: این کلانشهر نقش محوری و مهم در توسعه روابط بین تهران – باکو دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،عباس موسوی در نشست با مدیران اقتصادی آذربایجان شرقی، مهم‌ترین مسائل، مشکلات و چالش‌های مربوط به توسعه روابط ۲ کشور در حوزه‌های مختلف را بررسی و بر نقش ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در این زمینه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از برنامه توسعه روابط ۲ کشور ایران و آذربایجان مربوط به حوزه‌های اقتصادی است، افزود: باید توجه داشت که روابط اقتصادی ایران با بسیاری از کشور‌های دوست و همسایه، همپای روابط سیاسی پیش نرفته که باید برای رفع این نقیصه تلاش کنیم.

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در باکو سطح مبادلات اقتصادی ایران و آذربایجان در سطح کنونی را مناسب ندانست و اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا بدون پرداختن به حواشی ماموریت اصلی خود که توسعه سطح مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور است را به نحو مطلوب انجام دهیم.

موسوی  با بیان اینکه از فعالیت‌های سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی در آذربایجان حمایت می‌کند، ادامه داد: به طور قطع هیچ مانعی از طرف ما برای این فعالیت‌ها ایجاد نخواهد شد و در کنار روابط اقتصادی، همه ظرفیت‌ها برای توسعه روابط مورد توجه خواهد بود.

وی  بر نقش و جایگاه ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در روابط بین ۲ کشور تاکید کرد و گفت: ظرفیت‌های این استان می‌تواند کمک بزرگی به توسعه روابط دو کشور کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به صادرات ۳.۲ میلیارد دلاری استان در سال گذشته، گفت: بیش از ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان ماست و جمهوری آذربایجان نیز جزو ۵ کشور مقصد صادراتی استان است.

علی جهانگیری با بیان اینکه جمهوری آذربایجان برای تجار آذربایجان شرقی مهم است، خاطرنشان کرد: با توجه به دسترسی آذربایجان به بازار‌های بزرگ روسیه و اروپا، این کشور می‌تواند پل صادرات کالا‌های ایرانی باشد.

وی  بر نقش محوری تبریز و آذربایجان شرقی در توسعه و بسط روابط میان ایران و آذربایجان تاکید و اظهار داشت: بسته‌های سرمایه‌گذاری مختلفی در استان آماده شده است که آماده ارائه به سرمایه‌گذاران آذربایجانی است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=4424

979 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند