پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 09:36

تحمیل قوانین و مقررات مغایر با محاسبات بیمه ای را ‌مخل ساختار سازمان و کارکردهای ذاتی آن است

06:21230

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در نشست هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی استان آذربایجانشرقی، تحمیل قوانین و مقررات مغایر با محاسبات بیمه ای را ‌مخل ساختار سازمان و کارکردهای ذاتی آن دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی استان، محمدرضا جعفریان با بیان اینکه حرمت به افکار شرکای اجتماعی مبتنی بر سه جانبه گرایی، از مهمترین رویکردهای سازمان تامین اجتماعی است، اذعان داشت: کارفرمایان، کارگران و بازنشستگان بایستی در تصمیم سازی های کلان سازمان نقش موثری ایفا کنند و این مهم از طریق برگزاری جلسات هم اندیشی و کارشناسی با تشکلها و نهادهای اجتماعی میسر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی از سال ۷۸ به منظور تعامل با شرکای اجتماعی پایه ریزی شده است، افزود: متاسفانه در سال ۸۸ این معاونت منحل شده و کانال ارتباطی سازمان با شرکای اجتماعی مختل شد، بنابراین با احیای مجدد آن از اواخر سال ۹۲، تعمیق روابط با مخاطبین و لحاظ مطالبات، اندیشه ها و پیشنهادات آنها در تصمیم سازی های سازمان مورد توجه قرار گرفته و این بینش با جدیت دنبال می گردد.

جعفریان، کاهش فزاینده نسبت تعداد بیمه شدگان به تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران، طی دهه اخیر را مورد توجه قرار داده و بیان کرد: تحمیل قوانین و مقررات مغایر با محاسبات بیمه ای، ‌مخل ساختار  سازمان و کارکردهای ذاتی آن است.
وی تصریح کرد: ایفای به هنگام تعهدات سازمان در قبال ذینفعان نیازمند تامین منابع پایدار می باشد و در این راستا لازم است نهادهای مدنی ضمن مشارکت در تجهیز منابع، در راستای صیانت از دارایی های بین النسلی این صندوق گام بردارند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، خروج از بنگاهداری به سمت سهامداری را از مهمترین برنامه های سازمان در حوزه اقتصادی دانست و بیان داشت: این مهم با توجه به دستورات رئیس جمهور و مقام وزارت به جد پیگیری می گردد.

یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این نشست با بیان اینکه میزان رضایتمندی مخاطبین از سازمانها، شاخصی از عملکرد آنها می باشد، گفت: در آذربایجان شرقی، در مقایسه با سایر استانها با همت مدیران، میزان رضایت از سازمان تأمین اجتماعی در حد مطلوبی است و امید است با تدبیر بیشتر، این رضایت مندی ارتقا یابد.
رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه روش سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی و رقابت آن با بخش خصوصی در برهه های از زمان جای انتقاد دارد، تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی بایستی از بنگاه داری خارج شده و به سمت سهامداری و ایجاد ارزش افزوده هر چه بیشتر گام بردارد.
ژائله، با تاکید بر ضرورت بازنگری در مقررات و ضوابط در راستای رفع موانع تولید، اذعان داشت: تمرکز زدایی و تفویض اختیار به مدیران استانی، تسهیل بیشتر امور را در پی خواهد داشت.

جعفر سمساری، مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجانشرقی، نیز در این نشست با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی، حمایت از کار و تولید را بر خود فرض می داند، اظهار داشت: در راستای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید، سازمان تامین اجتماعی اقداماتی از جمله بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب،  تقسیط بدهی های معوق، تسهیل صدور مفاصا حساب جهت اخذ کارت بازرگانی و بازرسی از دفاتر قانونی‌ را در دستور کار قرار داده است.
مدیر کل تامین اجتماعی استان برگزاری جلسات هم اندیشی و نشست های تخصصی با تشکلها در جهت احصاء و اهتمام در رفع آنها در استان را مورد توجه قرار داده و افزود: برخی قوانین و مقررات از جمله قانون بیمه بیکاری و قانون بازنشستگی مشاغل سخت وزیان آور بایستی، متناسب با ساختار اقتصادی و جمعیتی کشور مورد بازنگری قرار گیرد.

همچنین مهرداد قریب، مدیر کل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست، با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در مقاطعی با چالش های مدیریتی، سیاستگذاری و قانون گذاری مواجه بوده و آثار آن در حال حاضر نیز در سازمان تداوم دارد، تحمیل قوانین و مقررات غیرکارشناسی و مغایر با محاسبات بیمه ای را موجب برهم خوردن توازن منابع و مصارف سازمان دانست و بیان داشت: بازنگری در این قوانین ضروری است.
مدیر کل وصول حق بیمه با اشاره به اینکه در زمان تصویب قانون مشاغل سخت و زیان آور این قانون مورد استقبال کارفرمایان و کارگران بود، تصریح کرد: در حال حاضر این قانون از جانب فعالین اقتصادی و صنعتی به عنوان مخل کار و تولید معرفی می شود و لازم است در این قانون و قوانین مشابه متناسب با ساختار های موجود، مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.
مهرداد قریب از اهتمام سازمان تامین اجتماعی برای تلخیص قوانین و مقررات خبر داده و خاطر نشان کرد: فرایندهای موجود از جمله فرایند بازرسی از دفاتر قانونی و محاسبه حق بیمه قراردادهایی مقاطعه کاری، با رویکرد شفافیت و روانسازی امور، در حال بازنگری و تلخیص می باشد.
وی همچنین با اعلام اینکه سال گذشته بیش از دو میلیون و سیصد هزار بیلان برای کارگاههای تحت پوشش صادر گردیده است، اذعان داشت: آمار اعتراضات و نتایج هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات، بیان کننده این است که عملکرد هیاتهای تشخیص و نمایندگان کارگران و کارفرمایان در هیاتها مطلوب و دقیق بوده است.

ابوالفتح ابراهیمی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، با بیان اینکه سلامت کار در تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی حاکم است، بیان کرد: سازمان تامین اجتماعی با توجه به تنوع خدمات و مسولیت های اجتماعی، نقش مهمی در مناسبات اجتماعی و اقتصادی کشور داشته و لازم است شرکای اجتماعی، سازمان را در این راستا یاری کنند.
مدیر عامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، تسهیل و روانسازی امور در سازمانها و نهادها را از پیش نیازهای بهبود کسب و کار دانسته و تصریح کرد: در جهت رونق تولید بایستی همه دست به دست داده و در جهت رفع موانع تولید تلاش کنیم.
رضا معینی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها، در این جلسه با اشاره به اینکه شناخت مطالبات و چالشهای پیش روی کارفرمایان و کارگاههای تحت پوشش، از جمله برنامه های اداره کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها می باشد، گفت: معتقد هستیم کارفرمایان صرفاً بایستی نسبت به پرداخت حق بیمه مقرر در قانون اقدام و با تدوین سازو کارهای شفاف، از تحمیل هزینه های مبادله ای از جمله هزینه های اداری، ایاب و ذهاب و ضعف قوانین، به کارفرمایان ممانعت به عمل آورده و روانسازی امور و تلخیص قوانین  را به معنای واقعی محقق کنیم.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها از اراده سازمان تأمین اجتماعی در رفع پیچیدگی ها و فرآیندهای زائد با مشارکت و هم فکری شرکای اجتماعی خبر داده و گفت: در حوزه کارفرمایی، مقررات پیمانکاری، بازرسی از دفاتر قانونی و هیأتهای تشخیص مطالبات از جمله موضوعات اولویت دار در حال بازنگری و تلخیص می باشد و امیدوار هستیم با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مطلوب و به هنگام به مخاطبین و توسعه خدمات غیر حضوری شاهد رضایتمندی هر چه بیشتر ذینفعان باشیم.
در این جلسه اعضای هیات مدیره تشکلهای کارفرمایی استان، با تاکید بر اینکه کارفرمایان در راستای تضمین آرامش خاطر نیروی کار همواره در کنار سازمان تامین اجتماعی هستند، از وجود قوانین و مقررات مانع تولید در سازمانها و دستگاههای دولتی انتقاد کرده و تصریح کردند: ضمن شفافیت و ایجاد وحدت رویه در فرآیندهای اداری، ضرورت دارد مصوبات و مقررات موجود، از طریق جلسات هم اندیشی و کارشناسی مورد بازنگری قرار گرفته و بستر لازم برای رونق تولید را رقم زند.
در این نشست با اهدای لوحی از جانب معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی از رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی و مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی تجلیل شد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1385

979 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند