پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 09:53

خبرهای امیدبخش برای فعالان صنعت ‌مبل در مرند / خوشه صنعتی شهرک مبل اجرایی می‌شود

03:00130

ساماندهی صنایع چوبی و مبلمان مرند یکی از ضرورت‌های این شهرستان است چرا که این خطه یکی از قطب‌های تولید مبل در کشور به شمار می‌رود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از تسنیم، جلسه شورای راهبردی صنایع چوبی و مبلمان شهرستان مرند، با حضور داود گرشاسبی معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مرند، شکرانی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری و دیگر اعضای این شورای راهبردی در محل شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

در این جلسه بودجه برنامه‌های عملیاتی خوشه صنایع چوبی و مبلمان شهرستان مرند به مبلغ یک میلیارد و 970 میلیون ریال مصوب شد؛ با عملیاتی شدن این بودجه و مصوبه، گام مؤثری در توسعه صنعت مبل شهرستان مرند برداشته خواهد شد و خبر امیدبخشی برای 10 هزار فعال این صنعت در شهرستان مرند به شمار می‌رود.

شهرستان مرند دارای کارگاه‌های متعدد مبل‌سازی است و در حدود 10 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق فعالیت در این بخش امرار معاش می‌کنند؛ اما در کنار ناشناخته ماندن صنعت مبل‌سازی در مرند، طرح انتقال کارگاه‌‌های داخل شهر و روستاهای شهرستان به شهرک تخصصی دغدغه‌ای برای فعالان این صنعت تبدیل شده بود اما با تصویب خوشه صنایع چوبی و مبلمان این شهرستان، این دغدغه فعالان مبل برطرف شد.

پیش از این، جهاد کشاورزی شهرستان مرند قصد جریمه مبل سازان و تخریب کارگاه‌ها را داشت، از طرفی بحث‌هایی مبنی بر انتقال کارگاه‌ها به مکان جدید مطرح شد که گلایه فعالان این صنعت را به دنبال داشت، چرا که آنها خواستار ساماندهی کارگاه‌های کنونی مبل سازی بودند.

حال خبر می‌رسد، خوشه صنعتی شهرک مبل مرند واقع در اردکلو در جوار شهر مرند به تأیید دادستان عمومی و انقلاب استان آذربایجان شرقی رسیده که براساس این حکم، نهادها و ادارات مرتبط از این پس، موظف هستند خدمات عمومی را به فعالین این حوزه در این منطقه ارائه دهند.

شهرک مبل سازی مرند چشم به راه سرمایه گذاران

مبل سازان مرندی برای تولید مبل‌های با کیفیت بالا، چوب لازم خود را از استان گیلان تامین و خریداری می‌کنند، روزانه در هر یک از این کارگاه‌های فعال، دو تا سه دست مبل با کیفیت مناسب و مشتری پسند تولید می‌‌شود که علاوه بر شهرستان مرند و آذربایجان شرقی، مشتریانی از استان‌‌های غربی و جنوبی کشور هم خریدار این مبل‌ها هستند.

با متمرکز شدن واحد‌های تولید مبل سازی در یک شهرک، مبل سازان با خیال آسوده و اطمینان خاطر می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند، اما تاکنون هیچ سرمایه گذاری برای حمایت از آنان و عرضه مستقیم مبل‌‌‌های تولیدی مرند، قدم پیش نگذاشته است.

البته ناگفته نماند، سال گذشته یک هیئت اقتصادی از سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی با سفر به مرند، از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و بازرگانی این شهرستان بازدید کردند و یکی از صنایعی که مورد بازدید قرار گرفت، کارگاه‌های مبل سازی بود؛ اما تاکنون نتیجه ای از این سفر به صورت رسمی اعلام نشده است.

حدود 3 هزار نفر به صورت مستقیم و 7 تا 8 هزار نفر غیر مستقیم در صنعت مبل سازی این شهرستان فعالیت دارند، اما هنوز خبری از احداث شهرک ویژه مبل در این شهرستان نیست.

با توجه به قرار گرفتن شهرستان مرند در جاده ترانزیتی اوراسیا و نزدیکی به تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، احداث این شهرک، می‌تواند موجب رونق اقتصادی این منطقه شده و ظرفیت‌های اشتغال زایی مرند را افزایش دهد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1776

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند