پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۹ / ۰۷ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 20:29

سه هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال طرح در منطقه آزاد ارس شد

08:004600

با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی هفت طرح تولیدی، ورزشی و گردشگری با سرمایه‌گذاری ثابت ۵۳۷ میلیارد ریالی و سرمایه در گردش سه هزار و ۱۸۴ میلیارد ریالی در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، حجت الاسلام آل هاشم در آئین بهره برداری از بخش اول طرح های سرمایه گذاری، تولیدی و ورزشی هفته دولت منطقه آزاد ارس، گفت: اقدامات صورت گرفته در منطقه آزاد ارس مصداق بارز عمل به منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: تنها راه نجات کشور، حرکت به سمت رونق تولید داخلی است و مسیری که منطقه آزاد ارس در این زمینه در پیش گرفته است، نشان دهنده عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در این منطقه است.

امام جمعه تبریزاظهار داشت: فعالیت‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که سرمایه گذاران منطقه آزاد ارس نیز هم پای مسئولان منطقه به منویات مقام معظم رهبری لبیک گفته اند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در منطقه آزاد ارس از ابعاد مختلف دارای اهمیت است، گفت: بیشتر پروژه‌هایی که امروز در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسیده است، در مدت زمان اندکی بین ۲ تا ۳ ماه احداث شده اند.

حجت الاسلام آل هاشم تصریح کرد: کمک به تسریع در راه اندازی واحد‌های تولیدی، موضوعی است که باید جدی گرفته شود و اقدامات صورت گرفته در منطقه آزاد ارس باید الگویی برای تمام کشور باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، تاکید کرد: واحد‌های افتتاح شده امروز توسط سرمایه گذارانی احداث شده اند که قبلا واردکننده و فروشنده همین محصولات بودند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: تخصص در حوزه فعالیت و شناخت از بازار‌های داخلی و خارجی محصولاتی که تولید می‌شود، در موفقیت واحد‌های افتتاح شده موثر خواهد بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به افتتاح سالن ورزش‌های سنتی و زورخانه ارس، گفت: اهتمام سازمان منطقه آزاد ارس در زمینه توسعه ورزش و توجه به ورزش‌های باستانی و سنتی شایسته تقدیر است.

حجت الاسلام آل هاشم گفت: دشمنان کشور بدانند که تحریم‌ها ما را مقاومتر می‌کنند و به برکت همین تحریم‌ها از واردکننده به تولید کننده بسیاری از محصولات تبدیل شده ایم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز با اشاره به نقش بخش خصوصی در رونق و توسعه منطقه آزاد ارس با توجه به مزیت‌های سرمایه گذاری و حمایت‌های ویژه از فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه، گفت: در سایه این حمایت‌ها و مشوق ها، امروز علاوه بر یک طرح اجرا شده توسط سازمان از ۶ طرح بخش خصوصی از جمله ۲ هتل بهره برداری شد.

نریمان با اشاره به اینکه علاوه بر ۲ باب هتل سه ستاره، یک هتل آپارتمان و یک مجتمع اقامتی نیز آماده بهره برداری شد، اظهار داشت: تقویت هتلینگ و ارتقای خدمات اقامتی از برنامه‌های سازمان در جهت افزایش رفاه گردشگران و مسافران منطقه است.

وی با بیان اینکه سالن ورزشی پهلوانی و زورخانه‌ای از جمله طرح‌های اجرا شده توسط سازمان منطقه آزاد ارس است، افزود: تعداد زیادی طرح عمرانی و زیرساختی از جمله محور جلفا – مرند، سوله‌های صنعتی و طرح انتقال انرژِی در این منطقه در حال اجرا است و اردیبهشت امسال هم ۴۴۳ میلیارد ریال طرح به پیمانکار واگذار شده است.

بهره برداری از نخستین سالن ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای منطقه آزاد ارس

این سالن چند منظوره ورزشی در زمینی به مساحت ۴۵۰ متر مربع با سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس احداث شده است.

نوع معماری این سالن که با سازه فلزی و نمای آجر و سنگ احداث شده است، ترکیبی از هنر‌های اسلامی و معماری روز دنیاست.

استاندارد‌های سالن‌های ورزش باستانی به طور کامل در این بنا رعایت شده است و گنبد‌های زیبای این سالن ورزشی، نمونه‌ای از زیبایی‌های هنر ایرانی را در معرض دید ورزشکاران قرار می‌دهد.

سالن ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای ارس علاوه بر بخش‌های ورزشی، دارای بخش اداری و سوئیت مهمان است.

در ساخت این سالن اهدافی، چون ترویج فرهنگ پهلوانی، احیای ورزش‌های باستانی و سنتی، افزایش سرانه ورزشی، توسعه زیرساخت‌ها و گسترش امکان ورزشی منطقه آزاد ارس مدنظر بوده است.

افتتاح مخزن فلزی تحت فشار غیر کروی در منطقه آزاد ارس

امروز با افتتاح کارخانه مخزن آب انبساط ارس، تولید مخزن فلزی تحت فشار غیر کروی در منطقه آزاد ارس آغاز شد.

کارخانه مخزن آب انبساط ارس به منظور تولید سالیانه ۵۵۰۰ تن مخزن فلزی تحت فشار غیر کروی در فاز یک صنعتی منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

این کارخانه تولیدی با مشارکت سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه‌ای با سرمایه ثابت ۷۵میلیارد ریال و سرمایه در گردش سالانه ۱۴۳۰میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

ارزش ماشین آلات خارجی مورد استفاده در این واحد تولیدی ۶۵۸ هزار دلار است.

این کارخانه در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع احداث شده است و اشتغال ۳۲ نفری در فاز نخست از نتایج به بهره برداری رسیدن این واحد تولیدی است.

بهره برداری از کارخانه تولید چراغ‌های ال‌ای دی در منطقه آزاد ارس

امروز همچنین تولید انواع چراغ‌های شهری و تزئینی با افتتاح صنایع روشنایی سایان الکتریک در منطقه آزاد ارس آغاز شد.

صنایع روشنایی سایان الکتریک با هدف ارائه تولیدات مرتبط با روشنایی منازل و شهری در فاز یک صنعتی منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

این شرکت تولیدی در فاز اول فعالیت خود برای ۱۸ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

تولید سالیانه ۶۰ هزار عدد چراغ‌های خیابانی، معابر و بزرگراه ها، ۶۰ هزار عدد چراغ پارک‌ها و فضای سبز، ۶۰ هزار عدد چراغ‌های پروژکتور، ۲۵۰ هزار عدد چراغ‌های اضطراری، ۲۰۰ هزار چراغ‌های ال‌ای دی دار، ۵۰ هزار عدد چراغ‌های تزئینی و ۲۵ هزار عدد لامپ ال‌ای دی توان این شرکت در فاز اول است.

صنایع روشنایی سایان الکتریک با سرمایه ثابت ۵۲ میلیارد ریال و سرمایه در گردش ۷۴ میلیارد ریال ساخته شده است.

ارزش ماشین آلات خارجی استفاده شده در این کارخانه ۲۸۰ هزار یورو می‌باشد.

صنایع روشنایی سایان الکتریک عرضه محصول به بازار‌های داخلی و خارجی را به طور همزمان در برنامه‌های خود قرار داده است.

افتتاح کارخانه تولید لبنیات در ارس

کارخانه حامی شمس لبن ارس با ظرفیت تولید سالانه ۵۵هزار تن انواع لبنیات در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

کارخانه حامی شمس لبن ارس با سرمایه ثابت ۲۰۰ میلیارد ریال و سرمایه در گردش ۱۶۸۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع احداث شده است.

این کارخانه به منظور تولید انواع لبنیات فعالیت می‌کند و ظرفیت تولید سالانه کارخانه در فاز نخست به میزان ۱۵ هزار تن انواع خامه، ۲۵ هزار تن انواع دوغ، ۱۰ هزارتن کره پاستوریزه و پنج هزار و۵۰۰ تن روغن کره عنوان شده است.

ثمره فعالیت شرکت شمس لبن ارس ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۴ نفر در منطقه آزاد ارس است.

این کارخانه در فاز ۲ صنعتی ارس فعالیت خود را آغاز کرده است.

بهره برداری از کارخانه تولید لباس نوزاد و کودک در منطقه آزاد ارس

امروز همچنین کارخانه دورنا آراز تجارت ارس، با ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ هزار عدد لباس نوزاد و کودک در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

این شرکت تولیدی به منظور تولید پوشاک کودک و نوزاد با سرمایه‌ای بالغ بر چهار میلیارد ریال افتتاح شد.

شرکت دورنا آزاد تجارت ارس توان تولید سالانه ۵۰ هزار عدد سرهمی نوزاد، ۳۰۰ هزار عدد تاپ و تی شرت نوزاد، ۲۵ هزار عدد بلوز کودک و نوزاد، ۲۵ هزار دامن کودک، ۲۵ هزار پیراهن کودک، ۲۵ هزار شلوارک و ۱۵۰ هزار شلوار نوزاد را دارد.

این شرکت با سرمایه در گردش ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال فعالیت خواهد کرد و تجهیزات خارجی به ارزش ۲۶ هزار یورو برای این شرکت خریداری شده است.

کارخانه تولید لباس کودک و نوزاد در زمینی به مساحت ۱۲۴۳ متر مربع در فاز دو صنعتی منطقه آزاد ارس احداث شده است و در فاز اول ۳۳ نفر به صورت مستقیم در این کارخانه مشغول به کار شده اند.

بهره برداری از هتل ۳ ستاره نارنجستان منطقه آزاد ارس

هتل نارنجستان به عنوان یکی از هتل‌های ۳ ستاره منطقه آزاد ارس نیز امروز به بهره برداری رسید.

این هتل با سرمایه گذاری ۹۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی احداث شده و به مناسبت گرامیداشت هفته دولت افتتاح شد.

هتل ۳ ستاره نارنجستان دارای ۲۷ اتاق بوده و با ۶۰ تخت فعالیت خود را در حوزه گردشگری منطقه آزاد ارس آغاز کرد.

اشتغال زایی ۸ نفری به ثمره افتتاح و آغاز فعالیت این هتل است.

پس از افتتاح‌های امروز، تعداد تخت‌های منطقه آزاد ارس به ۱۵۷۳ تخت می‌رسد.

افتتاح هتل ۳ ستاره تاج در منطقه آزاد ارس

هتل تاج منطقه آزاد ارس با سرمایه گذاری ۸۵ میلیارد ریالی بخش خصوصی در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

این هتل دارای ۴۰ اتاق بوده و تعداد ۱۰۰ تخت به میزان تخت‌های موجود در این منطقه اضافه می‌کند.

پس از افتتاح‌های امروز، تعداد تخت‌های منطقه آزاد ارس به ۱۵۷۳ تخت می‌رسد.

افتتاح این هتل، اشتغال ۸ نفری در منطقه آزاد ارس را با خود به همراه آورده است.

بر اساس این گزارش در مرحله نخست افتتاح پروژه‌های سرمایه گذاری ارس،۷پروژه صنعتی، گردشگری و عمرانی از بین ۲۷ پروژه افتتاح شد.

بر این اساس در مجموع طی دو مرحله ۲۳ پروژه به ارزش ۳۷۸ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و ۳۷ پروژه عمرانی و زیباسازی به ارزش ۱۰.۷ میلیارد تومان توسط سازمان منطقه آزاد ارس به بهره برداری خواهد رسید.

کل سرمایه گذاری در ۲۷ پروژه قابل بهره برداری در هفته دولت امسال منطقه آزاد ارس بالغ بر ۳۹۸ میلیارد تومان می‌باشد.

منطقه آزاد ارس با بیش از ۵۰ هزار هکتار وسعت در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز در حاشیه رودخانه مرزی ارس واقع شده و با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1339

1102 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند