پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 15:18

سوخت LPG جایگزین سوخت CNG شود

02:01550

نماینده مردم سراب در مجلس استفاده از سوخت CNG را خطری برای کلان‌شهرها عنوان کرد و گفت: روزانه حدود 750 تن گاز آلاینده در شهرها تولید می‌شود در حالی که استفاده از گاز مایع(LPG) می‌تواند آلودگی کمتری تولید کند چرا که دارای حرارت پایین تری بوده و گاز خطرناک کمتری ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، یوسف داودی، استفاده از گاز CNG را از مهم‌ترین دلایل آلودگی هوای کلان‌شهرها دانست و اظهار داشت: برخی تصور دارند اگر خودروهای بنزینی به خودروهای گازسوز با سوخت CNG تبدیل شود، از آلودگی هوای کلان‌شهرها کاسته خواهد شد در حالی که این سوخت بسیار برای محیط آلاینده است.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بهترین سوخت در حال حاضر برای کاهش آلودگی هوا، سوخت گاز مایع (LPG) است، گفت: حدود 500 میلیون مترمکعب گاز CNG در طول روز چه از طریق خودرو و چه از طریق مصرف خانگی، تولید می‌شود که در هر مترمکعب آن حدود 1.5 گرم گوگرد وجود دارد که بسیار خطرناک است.

وی در ادامه استفاده از سوخت CNG به جای بنزین را به دلیل میزان گوگرد بالای آن، اشتباه دانست و افزود: وجود گوگرد در فضا باعث می‌شود با هر بارندگی شاهد بارش باران اسیدی باشیم که برای گیاهان و حیوانات مضر بوده و به صورت غیرمستقیم وارد بدن انسان می‌شود لذا بارندگی را نمی‌توان عنصر از بین برنده آلودگی هوا برشمرد.

داودی در ادامه استفاده از سوخت CNG را خطری برای کلان‌شهرها عنوان کرد و اظهار داشت: روزانه حدود 750 تن گاز آلاینده در شهرها تولید می‌شود در حالی که استفاده از گاز مایع(LPG) می‌تواند آلودگی کمتری تولید کند چرا که دارای حرارت پایین‌تری بوده و گاز خطرناک کمتری ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین هزینه احداث جایگاه‌های سوخت LPG را بسیار پایین‌تر از CNG معرفی کرد و افزود: مخازن گاز مایع نیز از گاز CNG امن‌تر است همچنین یک بار سوخت زدن برای گاز مایع برای مصرف سه روز کافی است در حالی که یک راننده تاکسی برای استفاده از گاز CNG باید سه بار در روز به جایگاه مراجعه کند.

وی افزود: امروزه کشورهای اروپایی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که سوخت  LPG سالم‌ترین سوخت است و باید به جای سایر سوخت‌ها برای خودروها و مصرف خانگی استفاده شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر سوخت خودروها تغییر کند، نیاز کشور به جایگاه‌های سوخت LPG نیز به یک پنجم تعداد فعلی کاهش خواهد یافت که به نوبه خود صرفه‌جویی خواهد بود.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2386

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند