پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۱۱ / ۰۴ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 15:00

صاحبان خانه‌ها و ماشین‌های لوکس مالیات می دهند

02:246590

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در حاشیه معارفه رئیس سازمان بورس، گفت: در لایحه بودجه سال آینده مالیات بر ماشین‌ها و خانه‌های لوکس پیش‌بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، امیدعلی پارسا افزود: در لایحه بودجه سال آینده دولت 225 هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد مالیاتی پیشنهاد کرده بود که البته در مجلس این رقم به 266 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که این افزایش از محل افزایش نرخ‌ها نیست بنابراین فشاری به مؤدیان مالیاتی موجود نخواهد بود بلکه از محل کارآیی و بهره‌وری محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه پایه‌های جدید مالیاتی در مجلس با نرخ‌های جدید پیش‌بینی شده، ادامه داد: مالیات بر خانه و ماشین لوکس و همچنین حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد و پیش‌بینی 2 طبقه مالیاتی در مالیات بر حقوق و دستمزد که اگر از 30 میلیون تومان مجموع دریافتی فرد بیشتر شود با نرخ‌های 30 و 35 درصد باید مالیات بپردازند.

پارسا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا قانون مالیات بر ارزش افزوده تبدیل به قانون دائمی می‌شود، گفت: فعلاً‌ از دی‌ماه امسال به مدت یک سال تمدید شده است و مجلس تلاش می‌کند ایرادهای شورای نگهبان را رفع کند.

وی در مورد مالیات بر عایدی سرمایه، اظهار داشت: طرحی در مجلس بررسی می‌شود و در دولت در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم ارائه شده که مالیات بر عایدی سرمایه یا همان CGT است که البته این طرح به بودجه دولت فعلی نمی‌رسد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در مورد اینکه عده‌ای می‌گویند دولت از بازار سرمایه مالیات کسب کرد و سپس آن را رها کرد، گفت: هیچ دولتی به بازار سرمایه چنین نگاهی ندارد و این از یک تحلیل سطحی ناشی می‌شود و همه دولت‌ها دنبال ثبات و رشد بازار و سرمایه هستند. درآمد دولت از نقل و انتقال سهام امسال 13 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به مشابه سال قبل بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

پارسا با بیان اینکه با ورود شرکت‌ها به بورس شفافیت ایجاد شده و مالیات واقعی از آنها گرفته می‌شود، گفت: با شفاف شدن اطلاعات میزان مالیات واقعی می‌شود.

وی همچنین در مورد مالیات فعالیت اقتصادی نهادهای انقلابی گفت: بخشی از فعالیت اقتصادی نهادهای انقلابی که مشمول مالیات است به شایستگی پرداخت می‌شود و جزو مؤدیان خوش‌حساب و خو‌ش‌تمکین به قانون هستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم آن بخشی که فعالیت اقتصادی است مالیات می‌دهند و آن بخشی که کارهای حاکمیتی است مانند سایر بخش‌های حاکمیتی معاف از مالیات است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=4952

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند