پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۲۸ / ۰۲ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 18:30

صدور پروانه برای نوسازی بافت‌های ناکارآمد تا تراکم مجاز رایگان است

02:443320

شهردار تبریز در حاشیه کارگاه تخصصی تجارب و  درس آموخته های زمین لرزه 17 آبان شهرستان میانه و سراب، گفت: شهروندان تبریزی می توانند برای نوسازی بافت فرسوده و حاشیه‌نشین ضمن دریافت رایگان پروانه ساخت تا تراکم مجاز، از تسهیلات دولتی نیز استفاده کنند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، ایرج شهین باهر اظهار داشت: هم اکنون حدود 500 هزار نفر از شهروندان تبریزی در بافت ناکارآمد زندگی می کنند که مقداری از آنها در بافت حاشیه نشین و بخشی در بافت های فرسوده مستقر هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه هر دو بافت از نظر استحکام ساختمان مشکل دارند چون به شکل فنی احداث نشده اند.

شهردار تبریز عنوان کرد: بافت فرسوده در گذشته بدون لحاظ کردن آئین نامه های امروزی زلزله احداث شده اند و از این بابت مشکل دارند و مشکل بافت حاشیه نشینی نیز غیرمجاز و بدون مجوز احداث شدن آنها است.

وی افزود: هم اکنون حدود 2هزار و 400 هکتار بافت حاشیه نشین و دو هزار هکتار بافت فرسوده داریم که تقریبا یک سوم شهر ما را این بافت ناکارآمد شکل می دهد.

شهین باهر در خصوص راه های برطرف کردن مشکل بافت ناکارآمد در تبریز، گفت: برنامه ریزی در راستای نوسازی بافت ناکارآمد ضروری است و در سال‌های اخیر شهرداری تسهیلاتی برای نوسازی بافت‌ها و پروانه‌هایی که خود مردم می‌گیرند و احداث می‌کنند، در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: صدور پروانه در این بافت ها تا تراکم مجاز صد درصد رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای پروانه دریافت نمی شود و از طرفی وام‌هایی که دولت پیش بینی کرده است، کمک کرده تا بخشی از این بافت‌ها نوسازی شوند.

شهردار تبریز با اشاره به موضوع بازآفرینی شهری، یادآور شد: اداره راه و شهرسازی اهدافی در حوزه بازآفرینی دارد و تلاش می‌کند که با اختصاص زمین، ساخت و ساز کرده و جابجایی انجام دهد اما هنوز امکان جابجایی برای بافت ناکارآمد فراهم نشده است.

وی افزود: در کنار این موضوعات، ما پیگیر هزار واحد مسکونی در حال احداث برای بافت‌های حاشیه نشین هستیم که پس از احداث، همشهریان حاشیه نشین را به این واحدها جابجا کنیم. کاری که پیش از این با احداث 200 واحد مسکونی انجام شده است.

ایرج شهین باهر گفت: در کنار این اقدام، تلاش می‌کنیم بافت ها را با مسیرگشایی و پله‌گذاری و ایجاد کتابخانه و پارک که باعث ارزش افزوده می‌شود، تقویت کنیم که با این کار خود مردم نیز برای احداث و نوسازی تشویق می شوند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اخیرا فقط در مناطق شیب دار حاشیه نشین، بخاطر دسترسی راحت بیش از چهار کیلومتر پله گذاری انجام داده ایم و سعی می‌کنیم نفوذپذیری بافت‌ها را بیشتر کنیم تا شهروندان خودشان بافت فرسوده را نوسازی کنند.

شهردار تبریز در پایان گفت: تا زمانی که خود شهروندان برای نوسازی بافت ناکارآمد اقدام نکنند، کار چندانی از دست شهرداری و دولت برنمی آید و باید خود شهروندان همت کنند و در این راستا از تسهیلات دولت و شهرداری استفاده کنند.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1867

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند