پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 20:59

فرمول محاسبه مالیات خانه‌های خالی/ با شماره ۱۵۲۶ اطلاعات خانه‌های خالی را گزارش دهید

01:07850

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، براساس گفته سازمان امور مالیاتی، شهروندان می توانند با تماس شماره ۱۵۲۶ اطلاعات خانه‌های خالی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

محمود علیزاده افزود: در حال حاضر بسیاری از مردم در تماس با سازمان امور مالیاتی اطلاعات و خانه‌های خالی را گزارش می‌کنند. این  موضوع جلوی احتکار و سوداگری را می‌گیرد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان که قرار است از سوی وزارت راه و شهرسازی راه اندازی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد، اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان امور مالیاتی مکلف شده که اطلاعات هویتی مودیان خود را در اختیار این سامانه قرار دهد و فرایند تبادل اطلاعات از امروز کلید خورده است.

معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: هنوز اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان در اختیار سازمان امور مالیاتی برای بررسی و رسیدگی به مالیات خانه های خالی واصل نشده و نحوه تبادل در حال بررسی است.

فرمول محاسبه مالیات خانه‌های خالی

وی در مورد نحوه محاسبه مالیات بر خانه‌های خالی گفت: طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بر اساس موقعیت ملک و میزان اجاره‌بهای آن و یا منطقه نسبت به اخذ مالیات اقدام می‌شود. ۲۵ درصد اجاره بها برای استهلاک کسر خواهد شد. مثلاً در صورتی که اجاره بهای یک ملک ماهانه پنج میلیون تومان باشد. در ۱۲ ماه ۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود که ۷۵ درصد آن مالیات است.

علیزاده اظهار داشت: طبق قانون از سال دوم به بعد خانه‌های خالی مشمول مالیات می‌شوند که در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم معادل مالیات متعلقه، سال چهارم و به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه اخذ می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه این مالیات بازدارنده و تنظیم گر است، تصریح کرد: در حال حاضر اطلاعات کاملی در رابطه با خانه های خالی وجود ندارد و معمولاً در گام‌های اول هزینه بیشتر از درآمد خواهد بود و اساسا این نوع مالیات اولویت درآمدی برای سازمان نیست.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3210

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند