پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 14:48

مرمت سرای «ایکی قاپیلار» بازار تبریز به پیشرفت۶۰ درصدی رسیده است

01:04320

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مرمت سرای «ایکی قاپیلار» بازار تبریز ۶۰ درصد پیشرفت دارد، گفت:  مرمت بخش‌های آسیب دیده این سرای از ۱۳ خرداد ۹۸ به طور مستمر ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، آبدار افزود: مرمت بخش‌های آسیب دیده این سرای با نظارت متخصصان و کارشناسان این اداره کل در حال انجام است و مرحله نخست این عملیات تا پایان مهر سال جاری به اتمام می‌رسد.

وی اظهار داشت: پس از تکمیل نخستین مرحله از عملیات مرمت که مربوط به بخش سرای اصلی است باقی عملیات که به بخش‌های دالان میانی و سقط فروشان مربوط می‌شود، ادامه می‌یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اظهار داشت: در حادثه آتش سوزی سرای ایکی قاپیلار بازار تاریخی تبریز، ۳ عنصر اصلی این سرای به طور کامل دچار آتش سوزی شده و دالان میانی ۵۰ درصد تخریب شده بود.

آبدار ادامه داد: در زمان کنونی براساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی مرمت سَبکی دالان میانی با تلاش گروه‌های مرمتی مستقر در این سرای در حال انجام است به طوری که روزانه حدود ۴۰ نیروی کار مرمت‌گر در این مکان مشغول فعالیت مستمر هستند.

وی تصریح کرد: مرمت این سرای به صورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز و معاونت میراث فرهنگی استان انجام می‌شود و با اخذ اعتبار لازم مرمت تکمیلی سرای انجام خواهد شد.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1364

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند