پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۲۸ / ۰۲ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 16:41

میراث فرهنگی هیچ‌گونه حق دخالت در بافت فرسوده شهرها ندارد

02:461270

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات حوزه مسکن و بازآفرینی شهری اهر با بیان اینکه میراث فرهنگی هیچ‌گونه حق دخالت در بافت فرسوده شهرها ندارد، گفت: بافت تاریخی صرفاً بافت فرسوده نیست مگر این‌که محدوده بافت‌ها مشخص نشده باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، ابوالقاسم سلطانی افزود: بافت تاریخی البته که ضوابطی دارد و باید برای حفظ هویت شهرها این ضوابط رعایت شود ولی باید محدوده بافت‌ها حتماً در طرح جامع شهر اهر مشخص باشد.

وی با تاکید به اینکه اداره‌کل راه و شهرسازی استان در بافت فرسوده شهرها با هدف بهسازی شهر، حمایت کرده، تسهیلات پراخت می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت در بافت فرسوده برای ساخت هر طبقه واحد مسکونی 40 میلیون تومان تسهیلات با بهره بانکی 6 درصد پرداخت می‌کند، چون دولت قصد دارد برای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله اقداماتی انجان داده باشد از این‌رو ما نامه نوشته‌ایم و درخواست کرده‌ایم تا تسهیلات ساخت واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده به 100 میلیون تومان افزایش یابد.

سلطانی یادآوری کرد: آذربایجان شرقی در پرداخت تسهیلات و احیای بافت فرسوده شهرها، رتبه نخست کشوری را کسب کرده است، بنابراین از همه مسئولان شهرستان‌ها می‌خواهیم تا مردم ساکن در بافت‌های فرسوده را جهت استفاده از تسهیلات و بسته‌های تشویقی دولت ترغیب کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بابیان این‌که نمی‌توان همه شهر اهر را بافت تاریخی خواند، بیان داشت: وقتی در منطقه‌ای از شهر اهر بافت تاریخی وجود دارد، می‌توان برای آنها ضوابط و حتی کریدور تعیین کرد، تا جایی که مطلع هستم در اهر محدوده مسجد کبود و جامع جزو بافت فرسوده محسوب می‌شود.

ابوالقاسم سلطانی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه تامین 120 هزار واحد مسکن برای افق 1400 در آذربایجان شرقی پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: در افق 1400 در آذربایجان شرقی به 120 هزار واحد مسکن نیاز داریم ولی اکنون بالای 150 هزار واحد مسکن خالی در استان داریم.

وی ادامه داد: در طول سال گذشته در کلان‌شهر تبریز 3.5 میلیون مترمربع پروانه ساخت مسکن صادر شده که حدوداً 40 هزار واحد مسکونی می‌شود در حالی سالانه بین 1 تا 2 میلیون مترمربع پروانه ساخت و ساز در تبریز صادر می‌شد و رقم سال گذشته بی‌سابقه بود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی تاکید کرد: 150 هزار واحد مسکونی خالی آذربایجان شرقی، عمدتاً اقشار کم‌درآمد توان خرید این مساکن خالی را ندارند چراکه قیمت مساکن خالی بر اساس ارزیابی‌های ما بالاست و به همین دلیل در تلاشیم تا واحدهای مسکونی را در اختیار اقشار کم درآمد بگذاریم تا توان خرید آن را داشته باشند.

سلطانی از پیشرفت فیزیکی 97 درصدی پروژه‌ی مسکن مهر شهید منتظری اهر خبر داد و اظهار داشت: طی نامه‌ای مکتوب به وزیر راه و شهرسازی خواسته‌ایم تا بهره بانکی تسهیلات مالکان مسکن مهر شهید منتظری اهر به صورت روال قانونی محاسبه شود و آن 8 درصد اضافی که پرداخت می‌کنند کاهش یابد تا بهره بانکی تسهیلات متقاضیان این پروژه مسکونی با 4 درصد محاسبه شود.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=4105

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند