پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 16:14

هشت دستگاه ضد تگرگ در باغات مرند راه اندازی شد

01:36550

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند در بازدید از نخستین دستگاه ضد تگرگ نصب شده در باغات این شهرستان، گفت: تا پایان سال‌جاری، هشت دستگاه ضد تگرگ در اراضی باغی این شهرستان راه اندازی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، رحمانی افزود: دستگاه‌های ضد تگرگ پیش بینی شده برای شهرستان، از محل اعتبارات جلوگیری از حوادث غیر مترقبه و اعتبارات دولتی، به‌صورت تسهیلات بانکی و مشارکت بهره برداران خریداری و راه اندازی می‌شود.

وی در خصوص کارکرد نخستین دستگاه ضد تگرگ نصب شده در اراضی روستای سیوان گفت: این سامانه به منظور جلوگیری از خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه به خصوص بارش تگرگ در منطقه سیوان نصب شده و می‌تواند محیطی به شعاع ۵۰۰ متر و حدود ۱۰۰هکتار از اراضی باغی و زراعی را تحت پوشش قرار دهد و خسارت ناشی از بارش تگرگ را کاهش و به صفر برساند.

مدیر جهاد کشاورزی مرند اعلام کرد: برای راه اندازی این سامانه حدود ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات دولتی و مشارکت خود باغدار هزینه شده است.

وی ادامه داد: این دستگاه با استفاده از گاز استیلن کار می‌کند و با ۱۲ کیلومتر برد، قادر است از طریق شلیک امواج صوتی به داخل توده‌های ابر تگرگ زا، از بارش تگرگ جلوگیری و آن را تبدیل به باران کند.

رحمانی اظهار کرد: این دستگاه قابلیت استفاده از طریق کنترل از راه دور را نیز داشته و حتی می‌توان با استفاده از تلفن همراه، آن را فعال کرد.

مدیر جهاد کشاورزی مرند افزود: این سامانه ساختار بارش را در حین شکل گیری آن‌ها به نحوی سودمند اصلاح کرده و هیچ نقشی در فرآیند تشکیل بارش‌ها و قطع یا شروع مجدد آن‌ها ندارد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1646

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند