پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 15:55

کاغذ هم گران شد

01:55690

کاغذی که در کمتر از ۳ ماه پیش، بندی ۳۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد،‌ حالا با افزایش نرخ دلار، به ۴۰۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، قیمت کاغذ در بازار آزاد امروز پس از چند روز ثبات از 380 هزار تومان به 405 هزار تومان افزایش یافته است،‌ مهمترین علم افزایش قیمت کاغذ در بازار آزاد افزایش نرخ دلار است.

بر اساس این گزارش هر بند کاغذ چاپ و تجریر 70 در 100 با گرماژ 70 گرم به قیمت 405 هزار تومان بفروش رفته است،  هم‌چنین هر بند کاغذ تحریر 60 در 90 با گرماژ 70 گرم نیز 350 هزار تومان فروش داشته است.

برخی کارشناسان این افزایش قیمت را ناشی از جو روانی موجود در بازار و اظهارنظرهای برخی مسئولان عنوان می‌کنند،‌ از سوی دیگر عمده کارشناسان معتقدند، نبود سیاست‌های ارزی مشخص درباره کاغذ از سوی دولت موجب شده تا واردکنندگان کاغذ دست به عصا حرکت کرده و اولا از ورود محموله‌های جدید به بازار جلوگیری کنند و ثانیا‌ً اقدامی برای واردات کاغذ نیز نداشته باشند.

در چند ماه اخیر ثبت سفارش‌های انجام شده برای واردات کاغذ هنوز تامین ارز نشده است،‌ حتی ارز نیمایی نیز در اختیار کاغذ برای واردات قرار نگرفته است.از سوی دیگر ارز دولتی 80 میلیون یورویی که برای واردات کاغذ فرهنگی در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گرفت، نیز در سال جاری تخصیص نیافته و مشخص نیست دولت می‌خواهد چنین ارزی را پرداخت کند یا خیر؟

ناشران نیز که از روزهای تلخ مهر و شهریور سال 97 هنوز خاطره دارند،‌ این روزها با این دغدغه که با نبود کاغذ دولتی باید از کاغذ آزاد برای چاپ کتاب‌هایشان استفاده کنند،‌ نگران از دست رفتن مخاطبان بیشتر در ماه‌های آتی هستند. این نگرانی تا جایی است که برخی مطرح کرده‌اند‌، ناشران در حال دپو کردن کاغذ هستند.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3612

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند