پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۱ / ۰۳ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 18:42

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلاروس برگزار می‌شود

03:571920

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در اوایل سال آینده خبر داد و حضور فعال بازرگانان و صنعت‌گران استان آذربایجان‌شرقی در این کمیسیون را خواستار شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از تسنیم، سعید یاری در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به پیوند خواهرخواندگی تبریز با شهر مگلیف در بلاروس،اظهار داشت: این موضوع بستر فرهنگی مناسبی برای توسعه مراودات استان آذربایجان شرقی با بلاروس در زمینه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه بلاروس از نظر شاخص‌های صنعتی، کشور پیشرفته‌ای است و در تولید برخی از محصولات کشاورزی، جزو چند کشور اول دنیاست، افزود: با توجه به تعرفه تجارت ترجیحی بلاروس با اتحادیه اروپا، این کشور می‌تواند حلقه توسعه روابط اقتصادی با اروپا باشد.

سفیر ایران در بلاروس با اشاره به اینکه مبادلات تجاری دو کشور در حد انتظار نیست، گفت: استان آذربایجان شرقی با توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند پیشگام توسعه روابط و مراودات تجاری و اقتصادی با این کشور باشد.

یاری از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در اوایل سال آینده خبر داد و حضور فعال بازرگانان و صنعت‌گران استان آذربایجان‌شرقی در این کمیسیون را خواستار شد.

استاندار آذربایجان شرقی هم با تأکید بر توسعه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی با کشورهای حوزه اوراسیا، گفت: این استان به دلیل ظرفیت‌های مشترک با کشورهای این حوزه می‌تواند محور مراودات ایران با این کشورها باشد.

محمدرضا پورمحمدی با اشاره به سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا در منطقه و ناامنی‌های ناشی از آن، گفت: جمهوری اسلامی ایران مقتدرتر از آن است که این تحولات، روابط ما را با کشورهای مختلف تحت تأثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه اروپا در بحث برجام نشان داد که اراده مستقل ندارد و وابسته به آمریکاست، افزود: در این شرایط باید بتوانیم با کشورهای مستقل از جمله کشورهای حوزه اوراسیا که وضعیت متعادلی از نظر توسعه دارند، ارتباط برقرار کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر استان در زمینه‌های مختلف بویژه صنایع معدنی، پتروشیمی، شیرینی و شکلات، فرش، چرم و قطعه‌سازی، گفت: نیازمند معرفی ظرفیت‌ها و تبادل هیأت‌های مختلف با بلاروس و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های مشترک در بخش کشاورزی و ساخت ماشین‌آلات کشاورزی، به یک تعامل دوسویه نیاز داریم و می‌توانیم همکاری‌های مشترکی در این حوزه شروع کنیم.

طی 25 سال گذشته روابط دیپلماتیک بین بلاروس و ایران به سطح بالایی از همکاری‌های سیاسی و اقتصادی رسیده است.

در ماه ژوئن سال 2018 ملاقات بین الکساندر گریگورویچ لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس و دکتر روحانی رییس جمهور ایران انجام شد.

به طور منظم، تبادل هیئت‌هایی در سطح وزرا و معاونین وزرا و همچنین در سطح کارشناسان در زمینه‌های صنعت، کشاورزی و حمل نقل بین دو کشور انجام شده است.

به رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، روابط تجاری – اقتصادی ایران و بلاروس کماکان بصورت فعالانه در حال گسترش هستند.

تبادل کالا بین دو کشور ، در سال 2015 برابر با 70.2 میلیون دلار آمریکا، در سال 2016 برابر با 54.5 میلیون دلار آمریکا و در سال 2017 برابر با 154.2 میلیون دلار بوده است.

اقلام اصلی صادراتی بلاروس به ایران در سالهای اخیر، فیبرهای آکریلیک و نخی، صفحات MDF، کامیون و قطعات یدکی آنها، لوازم آرایشی، لاستیک، اپتیک، بلبرینگ، تجهیزات پزشکی بوده است.

در مقابل ایران میوه جات تازه و خشک، آجیل، دستگاه‌های پزشکی و دارو را به بلاروس صادر می‌کند.

همکاری‌های سرمایه گذاری بین دو کشور هم در حال توسعه می‌باشد و پروژه‌های سرمایه گذاری عمرانی گوناگونی در بلاروس توسط ایران در حال انجام است.

مهم‌ترین مرحله توسعه همکاری دوجانبه بین دو کشور، برگزاری چهاردهمین نشست جلسه کمیسیون همکاری‌های بین المللی مشترک بلاروس و ایران در زمینه اقتصادی در 23-22 ژانویه سال 2018 بود.

در نتیجه این مذاکرات، نقشه راه توسعه همکاری‌های دو جانبه جمهوری بلاروس و جمهوری اسلامی ایران برای سال‌های 2020-2018، پیش نویس چهاردهمین نشست جلسه کمیسیون همکاری‌های بین المللی مشترک بلاروس و ایران در زمینه اقتصادی و همچنین 8 تفاهم نامه بین محافل کسب و کار دو کشور در حوزه صنعت و تجارت به امضا رسید.

همکاری‌های بین دو کشور در زمینه گردشگری نیز در حال توسعه می‌باشند.

بلاروس همچنان یک مقصد جذاب برای شهروندان ایرانی در چارچوب اکوتوریسم و طبیعت گردی، گردشگری فرهنگی و  آموزش عالی محسوب می‌گردد. از آغاز سال 2017، حدود 1200 دانشجوی ایرانی در مقطع کارشناسی و دکترا در مراکز آموزش عالی جمهوری بلاروس شروع به تحصیل کرده‌اند.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2373

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند