پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 00:41

گزینه‌های ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مشخص شدند

03:00470

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، هشت تن از اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در جلسه شب گذشته (دوشنبه، 26 خرداد 99) هیئت رئیسه پارلمان با رأی اکثریت اعضای این هیئت تعیین شدند.

براساس این گزارش، در جلسه هیئت رئیسه مجلس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، سیدنظام‌الدین موسوی، حسن شجاعی، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان، الهام آزاد، سیدمصطفی آقامیرسلیم، علی خضریان و علیرضا زاکانی با رأی اکثریت اعضای هیئت رئیسه مجلس، به‌عنوان اعضای اصلی کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم انتخاب شدند.

همچنین، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل نودم مجلس دارای 13 عضو است که از این تعداد، 8 عضو اصلی هستند که با رأی اکثریت اعضای هیئت رئیسه مجلس انتخاب می‌شوند و 5 عضو دیگر نیز به‌صورت علی‌البدل از میان دیگر کمیسیون‌ها و با رأی اعضای آنها انتخاب می‌شوند.

براساس بند دیگری از آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس کمیسیون اصل 90 می‌بایست با انتخاب گزینه‌های آن از سوی هیئت رئیسه مجلس که در جلسه این کمیسیون مورد توافق اعضا هستند، به مجلس معرفی شوند و نمایندگان مجلس با رأی اکثریت، آن را انتخاب کنند؛ البته هیئت رئیسه نیز می‌بایست بیش از یک گزینه را برای ریاست کمیسیون اصل 90 به مجلس معرفی کند.

حالا، طبق جلسه اخیر کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم که شب گذشته با حضور 8 تن از اعضای اصلی برگزار شد، قرار است، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر و حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان به‌عنوان گزینه‌های نهایی کمیسیون اصل 90 مجلس برای ریاست بر این کمیسیون به مجلس معرفی شوند، هرکدام از آنها که حائز رأی اکثریت نمایندگان شود، برای یک سال ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم را عهده‌دار خواهد شد.

اسامی و سوابق گزینه‌های ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم به‌شرح زیر است:

پژمانفر در سال 1343 در شهر تهران متولد شد، در مقطع متوسطه هنرستان، در رشتهٔ مکانیک خودرو تحصیل کرد و با وجود قبولی در کنکور از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف داد، سپس وارد حوزهٔ علمیهٔ تهران شد و پس از چندی تحصیل در حوزهٔ علمیهٔ خراسان را آغاز کرد؛ وی در مدرسه مجتهدی زیرنظر اساتیدی مانند عبدالکریم حق‌شناس و صادق شریعتمداری تحصیل کرد و سپس در مدرسه بُرهان تحصیلاتش را ادامه داد، همچنین در شهر ری نیز از اساتیدی مانند سیدمحمد حجت کوه‌کمری استفاده کرد، پس از چند سال ادامه تحصیل در مشهد، همکاری‌اش را با جامعة المصطفی‌(ص) العالمیه در این شهر آغاز کرد، در همین دوران نیز مدیریت مدرسه علمیه شهید صدوقی را در مشهد به‌عهده گرفت؛ پژمان‌فر در سال 1388 به‌عنوان معاون آموزش و پژوهش مرکز مدیریت حوزهٔ علمیهٔ خراسان، فعالیتش را آغاز کرد و دو سال بعد در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ مشهد و کلات نامزد شد و با رأی مردم به مجلس راه یافت.

پژمان‌فر در ادوار مجالس نهم و دهم عضو کمیسیون فرهنگی بوده است.

سیدمحمود نبویان متولد فروردین 1344 در بابل و نماینده مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نیز عضو جبههٔ پایداری و دانشیار گروه فلسفه مؤسسه امام خمینی است. وی نماینده مردم تهران در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس نیز بوده ‌است؛ نبویان تحصیلکرده درس خارج فقه و اصول بوده و دارای مدرک دکترای فلسفه است. وی به زبان‌های عربی و انگلیسی مسلط است که در کارنامه‌اش علاوه بر عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم، قائم‌مقامی پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام نیز دیده می‌شود.

منبع
تسنیم
لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3082

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند