پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۱۶ / ۰۴ / ۱۴۰۱
Asia/Tehran 12:36

یادداشت؛ چرا 78کشور مخالف در سازمان ملل داریم!؟

03:001470

در خبرها آمد که باز هم مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای ضد ایرانی را به تصویب رسانده، ولی چیزی که در این میان دیده نمی شود چرایی این اقدام کشورهای عضو سازمان ملل، علیه کشورمان است.

این جای سوال است که چرا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد 78 کشور هستند که علیه ما رای داده و تنها 31 کشور حامی داریم که جز چند کشور محدود، اغلب از کشورهایی نیستند که در سطح جهانی حرفشان خریدار داشته باشد.

اینکه چرا اکثریت مجمع عمومی سازمان ملل متحد مخالف ما هستند دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد و آن این است که یا سیاست های ما درست نیست و یا دیپلماسی کشورمان در حوزه بین المللی درست عمل نمی کند که دومی محتمل تر می نماید.

این ضرب المثل قدیمی که «خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو» را در دنیای مدرن امروز هیچ کسی قبول ندارد و با توجه به آیه 100 سوره مبارکه مائده،آیه 116 سوره انعام و .. اکثریت نمی‌تواند نشانه حقانیت باشد را همه شرعا و عقلا قبول داریم ولی تعامل سازنده هم چیزی هست که بارها در آیات قرآنی و روایات بزرگان دینمان به آن اشاره شده است.

اینکه کشورهای دیگر چگونه می توانند حرف های ناحق خودشان را به کرسی بنشانند و ما نمی توانیم از حق خودمان دفاع کنیم به دیپلماسی ضعیف ما در حوزه های بین المللی بر می گردد -که گاها حتی کشورهایی را که ارتباط سیاسی و فرهنگی نزدیک به ما را دارند را هم نمی توانیم با خودمان همراه کنیم- و این ضعف بزرگ همه دولت های ما بوده که دولت رئیسی نیز از آن مستثنی نیست.

دیپلماسی فعال این نیست که تنها روی مواضع اولیه خودمان تاکید کنیم و غیر از آن چیزی را قبول نداشته باشیم، دیپلماسی پویا یعنی اینکه مواضع خودمان را طوری بازنگری و بیان کنیم که مورد قبول دیگر کشورها قرار گیرد.

برخی مسئولان سیاسی کشور باید دیپلماسی را از مادران سرزمینمان یاد بگیرند که غذای کم محتوا را طوری تزئین و آماده می کنند که کم ارزش بودن آن به لحاظ محتوایی به چشم نمی خورد یا غذاهایی که بچه ها دوست ندارند را طوری با دیگر مواد و ادویه ها ترکیب و خوشمزه می کنند که اصلا بدی آن ماده غذایی دیده نمی شود، همان چیزی که ما در سیاست دچار ضعف هستیم و حتی محتواهای باارزش خودمان را نیز نمی توانیم به دیگران بقبولانیم.

شاید نیاز باشد برخی مسئولان سیاسی کشورمان دوره های دیپلماسی فعال را بگذرانند یا مطالب خوانده شده قبلیشان را این بار بدون هیچ ارفاق و امتیازی، چندبار دیگر مرور کنند و شاید نیاز اساسی باشد بجای معلمان فداکار کشورمان، صلاحیت برخی مسئولان سیاسی کشور سنجیده شود تا ناخواسته به منافع کشورمان خیانت نکنند.

امید این داریم که مسئولان دولتی ما برای حوزه های حساسی چون وزارت امور خارجه افرادی را برگزینند که در کنار تعهدی که لازمه هر کاری هست، تخصص لازم هم داشته باشند تا حداقل از حقوق برحق کشورمان در فضای مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل دفاع کنند تا مردم نیز بتوانند از برکات این دیپلماسی پویا و فعال بهره مند شوند چیزی که تاکنون نبوده و می گردیم شاید باشد!

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بامداد جمعه (26آذر؛ به وقت تهران) با تصویب قطعنامه‌ای درباره آنچه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده شده به تکرار اتهامات ضد ایرانی پرداخت.

میرحسین بنی هاشم/آذرماه 1400

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=5137

1093 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند