پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 03:45

۱ میلیون پرونده قضایی مربوط به جرایم مرتبط با خشونت است

02:26480

دادستان تبریز در همایش پویایی و نشاط با بیان اینکه از شش میلیون پرونده قضایی، یک میلیون پرونده مربوط به جرایم مرتبط با خشونت است، گفت: تشکیل شش میلیون پرونده قضایی در سال زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان،بابک محبوب علیلو اظهار کرد: اینکه گفته می‎شود سالانه ۱۸ میلیون پرونده قضایی در کشور ایجاد می‎شود به این دلیل است که دادرسی کیفری در نظام قضایی کشور ما در سه مرحله و یک بار در دادسرا، بار دیگر در دادگاه‌های کیفری بدوی و بار سوم در دادگاه‌های تجدید نظر و دیوان عالی کشور بررسی می‌شود، اما باز هم نمی‌توانیم صورت مسئله را پاک کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه جدی به آسیب‌های اجتماعی و همگرایی، همدلی و همبستگی در حفظ سرمایه‌های اجتماعی گفت: متاسفانه بسیاری از جرایم ارتکابی در کشور ما و حتی بخش قابل توجهی از پرونده‌های حقوقی از جمله دعاوی خانوادگی به ویژه طلاق در خشونت اعم از کلامی یا رفتاری ریشه دارند.

علیلو تاکید کرد: زیبنده نیست که در استان ما که همواره به عنوان شهر و استان اولین‌ها از آن‌ها یاد می‌شود، سه جرم اول مربوط به جرایم مرتبط با خشونت از جمله توهین، ضرب و جرح عمدی و تهدید باشد.

دادستان تبریز اضافه کرد: با در نظر گرفتن ۱۰ عنوان اتهامی، متاسفانه جرایم مربوط به خشونت رتبه دوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده و ایجاب می‌کند که نهاد‌های مسئول به ویژه نهاد‌های اجتماعی یعنی خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی که شخصیت انسان در آن شکل گرفته و پایه ریزی شده و نهاد تعلیم و تربیت و دانشگاه‌ها در این راستا همراه و همگام باشند.

وی خاطرنشان کرد: از منظر جمعیت کیفری زندان‌ها بعد از مرتکبین سرقت و مواد مخدر، سومین گروه از مجرمانی که بیشترین تعداد جمعیت کیفری زندان‌های ما را تشکیل می‌دهند، مرتکبان جرایم مربوط با خشونت اعم از ایراد ضرب و جرح عمدی و ایراد ضرب و جرح منتهی به قتل هستند.

او در ادامه بیان کرد: از دستگاه‌های مروج اخلاق در جامعه، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و فعالان شبکه‌های مجازی در این راستا انتظار همکاری دراین زمینه داریم چرا که اقدامات ما در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که متاسفانه سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گیری می‌گیرد، کافی نیست.

دادستان تبریز با بیان اینکه توسل صِرف به برخورد‌های قهرآمیز در برخورد با مسایل اجتماعی به طور قطع پاسخگو و کافی نخواهد بود، گفت: این برخورد‌های قهرآمیز مانع اساسی در راستای بازسازگاری مجرمان که از اهداف اصلی مجازات به شمار می‌آید، است.

محبوب علیلو متذکر شد: حفظ سرمایه اجتماعی در کشور بیشتر از سایر سرمایه‌ها حتی سرمایه‌های اقتصادی اهمیت دارد، هر کسی باید به نوبه خود در بحث هنجارسازی و انتقال هنجار‌ها به ویژه به نسل جوان و نوجوان اهتمام داشته باشد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2305

950 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند