پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 08:44

۶۵۷ پروژه در حوزه میراث‌فرهنگی آذربایجان‌شرقی در دست اجرا است

02:29610

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان گفت: ۶۵۷ پروژه با ۱۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ در قالب سند توسعه گردشگری در استان اجرا خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان،آبدار مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان در کارگروه گردشگری هشترودگفت: ۶۵۷ پروژه با ۱۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ در قالب سند توسعه گردشگری در استان اجرا خواهد شد.
آبدار با بیان اینکه ۸۲ پروژه با سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومان و با اشتغالزایی ۴۵۰۰ نفر تا پایان امسال اجرا خواهد شدافزود: این پروژه در شهرستان‌های تبریز، بستان آباد، شبستر، جلفا، خداآفرین، کلیبر، چاراویماق، بناب، اسکو، هادیشهر، میانه، سراب، آذرشهر، اهر، مراغه، هشترود، مرند، خسروشهر و هریس در حال احداث است.
وی با تاکید بر بومی گردی در شهرستان‌ها افزود: ۲۰۰ اقامتگاه بوم گردی در استان مجوزفعالیت گرفته اندکه چهار پروژه بوم گردی در کلیبر، بستان آباد و هریس در حال اجراست که با اتمام آن‌ها در مجموع ۱۹۰ تخت اقامتی به ظرفیت تخت‌های بوم گردی اضافه خواهد شد.
آبدار از واگذاری بنا‌های تاریخی به بخش خصوصی خبرداد و گفت: تا پایان سال ۱۵ موزه احداث خواهد شد و تاکنون نیز ۱۰ موزه احداث شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه ازسرمایه گذاری بخش خصوصی برای جذب گردشگری در ۱۱ سد استان خبرداد و گفت: به دنبال تدوین و تعریف مسیر‌های گردشگری و اجرای پروژه‌های مختلف سرمایه گذاری براساس ظرفیت‌های هر شهرستان هستیم.
وی خواستار احداث و ایجاد خانه پروفسور هشترودی در این شهرستان  شد و گفت: هنر گلیم بافی مختص هشترود است و بنام این شهرستان ثبت خواهد شد.
امینیان فرماندار هشترود هم دراین کارگروه خواستار ثبت جهانی قلعه باستانی ضحاک و پایگاه ملی این قلعه  شد و گفت: امسال موافقت اصولی برای ساهت ۲ باب هتل و ۲ باب کافه خانه سنتی در مسیر قلعه ضحاک داده شده است.
امینیان در ادامه از مکان یابی و نقشه برداری پل معلق یا شیشه‌ای در قلعه ضحاک توسط بخش خصوصی خبر داد.
وی از احداث مرکز اطلاع رسانی هشترود در ورودی این شهر خبر داد و گفت: ۱۰۰ میلیون تومان برای تعمیر و مرمت بقعه بایزید بسطامی که در کنار آزاد راه پیامبر اعظم ص قراردارد هزینه شده است.
امینیان همچنین از برگزاری دومین جشنواره ماهیگیری در سد سهند در اردیبهشت سال ۹۹ خبرداد و افزود: این جشنواره امسال بصورت کشوری برگزار خواهد شد و روز ملی ماهیگیری به نام هشترود ثبت خواهد شد و در صورت گرفتن مجوز جشنواره زمستانی در این شهرستان نیزاجرا خواهد شد.
فرماندار هشترود گفت: با توجه به اینکه شهرستان هشترود در تولید گندم در استان مقام اول را دارد و به انبار غله مشهور است و هر سال جشنواره برداشت گندم بنام (هالاخ لاماخ) در این شهرستان برگزار می‌شود خواستار ثبت ملی برداشت گندم بنام هشترود هستیم.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1972

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند