پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 08:13

۹۵ درصد بازار تاریخی تبریز کف سازی شده است

03:16360

شهردار منطقه ۸ فرهنگی و تاریخی تبریز گفت: عملات اجرایی کف‌سازی بازار تاریخی تبریز با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان،مدبر افزود: عملات اجرایی کف‌سازی بازار تاریخی تبریز با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد.

وی اظهار داشت: بهسازی و ساماندهی بازار تاریخی تبریز با اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی در حالی آغاز شده است که طی دو سال اخیر ۲۰ هزار متر مربع از این بازار کف‌سازی شده است.

شهردار منطقه ۸ فرهنگی و تاریخی تبریز با اشاره به اینکه بهسازی تیمچه‌ها، سراها، دالان‌ها و بازارچه‌های مختلف بازار تاریخی تبریز با عملیات مختلف ساماندهی توسط شهرداری تبریز و با مشارکت اصناف این بازار کهن آغاز شده است، گفت: شهرداری منطقه ۸ در سال‌های اخیر عملیات سنگفرش و جداره سازی بازار را در بیشتر محور‌های اصلی و فرعی آغاز کرده و هم اکنون شاهد پیشرفت مناسب پروژه‌های ساماندهی بازار هستیم.

مدبر بیان کرد: اصلاح کف سازی‌های بازار از ابتدای سال گذشته با کف سازی سرای صاحب دیوان و بازار طلافروشان امیر با مجموع متراژ یک هزار و ۲۰۰ مترمربع با همیاری اصناف و کسبه این مجموعه‌ها آغاز شد و سپس کف سازی بازار بزازان و بازار دباغ خانه با مجموع با متراژ ۲ هزار مترمربع ادامه یافت.

وی خاطرنشان کرد: بازار قیزبستی و مسیر چهار قبر و سرای حاج حسین قدیم نیز با مجموع ۲ هزار و ۲۶۰ متر مربع طی سال ۹۷ کف سازی شده است.

مدبر با بیان اینکه فاز دوم کف‌سازی بازار بزرگ تبریز از اسفند پارسال با کف سازی بازار صادقیه، یمن دوزان، دلاله زن بزرگ، دبه خانه، ورودی مظفریه و بازار کلاهدوزان با مجموع سه هزار و ۲۵۰ متر مربع به اتمام رسید، افزود: این طرح با کف‌سازی سرای میرزامهدی و محدوده بازار تبریز به متراژ یک هزار و ۱۸۵ مترمربع در سال جاری نیز ادامه یافت.

وی فاز سوم کف سازی بازار بزرگ تبریز را مربوط به کف سازی سه هزار و ۳۴۰ متر مربع راسته بازار جدید، سرای جعفریه، دلاله زن کوچک و شریف العلما، تیمچه مجیدیه و یخچال، بازار شهیدی، معبر العلما، و بازار صفی دانست و گفت: فاز سوم در بازار سیگار فروشان و پشت بازار امیر، بازار کفاشان، بازار صفی و دیک‌باشی هم اکنون در حال انجام است.

شهردار منطقه ۸ تبریز با اشاره به اینکه متاسفانه در گذشته کف‌سازی اکثر معابر بازار تبریز با آسفالت انجام شده است، گفت: این نوع کف سازی موجب انتقال رطوبت کف به ستون ها، طاق‌ها و آسیب زدن بر بافت آجری بازار می‌شد و با ارزش تاریخی این مجموعه عظیم به هیچ عنوان همخوانی نداشت.

مدبر افزود: در کف سازی بازار تبریز از سنگ اسپراخون استفاده شده است که با توجه به بومی بودن این نوع سنگ، دارای مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما است و همخوانی خوبی با بافت تاریخی بازار تاریخی دارد.

بازار تاریخی تبریز که پیشینه آن دست کم به هزار سال پیش باز می‌گردد، با مساحتی نزدیک به ۲۷ هکتار به عنوان یک بلوک شهری و کامل‌ترین سازمان­ اجتماعی در بازار‌های ایران، در سال ۱۳۸۹ به شماره ۱۳۴۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این بازار با حدود یک کیلومتر مربع مساحت بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به شمار می‌رود که از بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سرا‌ها و کاروانسرا‌های متعددی تشکیل یافته و پیش‌تر به جهت قرار گرفتن تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشور‌های مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.

بازار تاریخی تبریز در حال حاضر با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2203

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند