پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 09:19

۹ اثر منقول آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

01:13700

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از ثبت ۹ اثر منقول استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از ثبت ۹ اثر منقول استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

آبدار افزود: آثار کشف شده در کاوش‌های باستان‌شناسی، نشان از هویت، تاریخ و فرهنگی آن تمدن دارد و حفظ و صیانت از این آثار، دینی بر گردن نسل امروز است.

وی اظهار داشت: در همین راستا ثبت آثار منقول در دستور کار معاونت میراث فرهنگی این اداره کل قرارگرفته است و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، در جلسه ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی، ۹ اثر منقول آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی جای گرفت.

آبدار در ادامه با اشاره به آثار ثبت‌شده در این جلسه گفت: «سنگ بسم‌الله»، «محراب مسجد جامع سراب»، «مهر استپی حاصل کاوش‌های کول تپه هادی شهر جلفا»، «النگوی طلایی به‌دست‌آمده از کاوش‌های سایت موزه عصر آهن تبریز»، «قفل فلزی رمزی سلجوقی و تنگ و دیگچه سفالین به‌دست‌آمده از کاوش‌های سد خداآفرین»، «گچ‌بری سرباز اشکانی قلعه ضحاک هشترود» و «بزرگ‌ترین سکه نقره‌ای شاه اسماعیل صفوی» در این جلسه ثبت ملی شد.

وی افزود: با توجه به اهمیت و غنای آثار منقول تاریخی موجود استان، معاونت میراث فرهنگی اداره کل با جدیت فرآیند ثبت این آثار در فهرست ملی را در دستور کار خود قرار داده است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2760

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند