پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۸ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 04:57

2022؛ در یک سال دو جام جهانی!

03:47640

سال 2022 شاهد یک اتفاق بی سابقه و جالب در تاریخ فوتبال خواهیم بود که در یک سال میلادی، دو جام جهانی برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان به نقل از ورزش 3،هم فیفا و هم یوفا پس از شیوع کرونا حق تقدم را به برگزاری لیگ های داخلی دادند تا تکلیف رقابت های باشگاهی در اروپا و دیگر نقاط دنیا به سرانجام برسد. جانی اینفانتینو و الکساندر چفرین روسای فیفا و یوفا در این مورد تردیدی نداشتند. اکنون و در حالی که لیگ های داخلی در حال انجام است و به زودی به اتمام خواهند رسید، نوبت یوفا و فیفاست تا برنامه ای جدید برای رقابت هایی چون جام ملت های اروپا و نیز جام های جهانی باشگاهی و ملی اعلام کنند.

ابتدا یوفا بود که یورو 2020 را یک سال به تعویق انداخت و فیفا نیز در حال بررسی های لازم است تا وضعیت برگزاری جام جهانی باشگاه ها را مشخص کند. این رقابت ها قطعا یک سال به تعویق خواهد افتاد و به تابستان 2022 موکول می شود تا در سال 2022 و برای اولین بار دو جام جهانی داشته باشیم. یکی در رده باشگاهی که تورنمنتی جدید است و بین ماه های ژوئن و جولای برگزار خواهد شد و دیگری در رده ملی که طبق برنامه از 21 نوامبر تا 18 دسامبر 2022 در قطر برگزار می شود. تورتمنتی که اولین بار است در فصل پاییز به انجام خواهد رسید.

طبق شواهد، تقویم عادی فوتبالی را حداقل تا فصل 24-2023 شاهد نخواهیم بود. فصل آینده فوتبال با تاخیر همراه خواهد بود و برای مثال لیگ قهرمانان از ماه اکتبر و با تاخیر 5 هفته ای دور گروهی آغاز می شود. وضعیت لیگ های داخلی و شروع شان نیز نامشخص است و پس از اتمام کار باید دید از چه زمانی فصل 21-2020 شروع خواهد شد. نباید فراموش کرد که سال بعد از 11 ژوئن، یورو 2021 را خواهیم داشت و کشورهای اروپایی باید تقویمی فشرده را برنامه ریزی کنند.

در واقع از یک طرف فصل دیرتر شروع می شود و از سوی دیگر به دلیل یورو 2021 بازی ها باید در سریعترین زمان ممکن تمام شوند. همین شرایط را یوفا برای برگزاری لیگ قهرمانان و لیگ اروپا خواهد داشت.

جام جهانی باشگاه ها قرار بود سال بعد در چین و با حضور 24 تیم برگزار شود. شرکت در این رقابت ها برای هر تیم سود 20 میلیون یورویی به همراه داشت و قهرمان نیز تا 100 میلیون یورو دریافت می کند. هدف فیفا از برگزاری این رقابت ها هم کسب درآمدهای مالی بیشتر برای خود و باشگاه هاست و هم اینکه جانشینی باشد برای جام جهانی باشگاهی فعلی و نیز جام کنفدراسیون ها که طرفداران زیادی ندارند(جام کنفدراسیون ها همواره یک سال قبل از شروع جام جهانی و در کشور میزبان جام برگزار می شود).

تعویق یورو 2020 به 2021 اما چاره ای برای فیفا باقی نگذاشت تا جام جهانی باشگاه ها را به 2022 موکول کند.

اکنون باید دید که با توجه به وضعیت شیوع کرونا، فیفا چه تقویمی را برای برگزاری جام جهانی باشگاه ها اعلام خواهد کرد. این مهم پس از جلسه با اتحادیه جهانی باشگاه ها به ریاست فلورنتینو پرز(رئیس رئال) مشخص می شود.

ایده فیفا این است که جام جهانی باشگاه ها به جای جام کنفدراسیون ها و در تقویم زمانی این تورنمنت به انجام برسد.  چیزی که واضح است اینکه تقویم فوتبالی تا سال 2023 شرایطی مثل گذشته نخواهد  داشت و حتی جانی اینفانتینو به برخی کشورها توصیه کرده تا برای خلوت شدن تقویم زمانی، لیگ های خود را با 18 تیم برگزار کنند.

در جام جهانی باشگاه های جدید، هشت تیم از اروپا و شش تیم از آمریکای جنوبی حاضر خواهند بود. 10 جایگاه بعدی را نیز 3 تیم از آسیا، آفریفا و آمریکای شمالی و یک تیم از اقیانوسیه پر خواهند کرد.

برندگان 4 سال گذشته لیگ قهرمانان و لیگ اروپا بین سال های 2018 تا 2022 قطعا در این تورنمنت حاضر خواهند بود و به این ترتیب فعلا حضور رئال، لیورپول، اتلتیکو و چلسی قطعی است. 4 سهمیه بعدی نیز در دو سال پیش رو مشخص خواهند شد.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=3581

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند