پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 15:46

600 هزار نفر در تبریز حاشیه نشین هستند

03:00100

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی در نشست خبری با عنوان « هفته جشن ملی عاطفه‌ها»، با اشاره به جمعیت 600 هزار نفری حاشیه‌نشین تبریز، گفت:  قطعاً فقر پنهان در مناطق حاشیه‌شنین تبریز وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، محمد کلامی افزود: آذربایجان شرقی همیشه جزو پنج استان با بیشترین مشارکت و کمک های مردمی است در حالی که از طرف مقابل جزوه استان‌هایی با کمترین مددجو نسبت به سرانه جمعیت است.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی را می توان یکی از استان‌های برخوردار اعلام کرد ولی مشکلی که در این میان مطرح است برخی از افراد و اینکه فقیر نیز باشد را نمی توان تحت پوشش کمیته امداد قرار داد چرا که افراد و جوانهای ۲۰ یا ۳۰ سال که نیروی کار دارند اگر از کار افتاده نباشد نمی‌توان تحت پوشش کمیته امداد قرار داد از  این رو وقتی جمعیت ۶۰۰ هزار نفری حاشیه‌نشین در تبریز داریم قطعاً فقر پنهان در بین آنها وجود خواهد داشت.

کلامی اظهار امیدواری کرد: برخی از نذورات ماه محرم از جمله احسان های غذایی به احسان های ماندگار از جمله تهیه پک های آموزشی برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد و یا سایر موسسات خیریه سوق داده شود.

مدیرکل کمیته امداد استان، بیان کرد: خاروانا، خدآفرین و هوراند جزو شهرهای کم برخوردار و  تبریز، بستان‌آباد و شبستر نسبت به سرانه جمعیت جزو شهرهای برخوردار است ولی نکته جالب این است که چاراویماق با وجود محروم بودن، جزو کم‌برخوردها نیست که به خاطر همت اهالی و چاراویماقی‌های مقیم تهران و قم است.

وی با بیان اینکه معتقدم خدمت به محرومان صرفا از کانال امداد نیست، گفت: اگر فرهنگ احسان و نوعدوستی جاری شود، می‌توان به هدف امداد که مبارزه با فقر است، رسید.

محمد کلامی با تاکید به اینکه خبرنگاران صدای قشر بی‌صدای جامعه هستند، تصریح کرد: توجه رسانه‌ها در استان به موضوع فقر بی‌نظیر و مثال‌زدنی است.
وی با بیان اینکه با وجود مشکلات اقتصادی در همه سرفصل‌ها ۳۵ درصد رشد مشارکت در استان داریم، اظهار کرد: طبق آمار پنج ماهه سال‌جاری ۴۵ درصد رشد در صدقات داشتیم.

کلامی ادامه داد: سال گذشته ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان میزان صدقات بود که با این رقم، رتبه نخست را کسب کرده، همچنین در ۵ ماهه سال‌جاری ۶ میلیارد تومان را رد کرده‌ایم.
مدیرکل کمیته امداد استان به موضوع رسیدگی به ایتام و کودکان بی‌سرپرست اشاره و  بیان کرد: نزدیک به ۶ هزار حامی امسال سرپرستی کودکان را بر عهده گرفتند و خدا را شاکرم که کودک بدون حامی در استان وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: حضور اجتماعی نماینده ولی‌فقیه در استان یک فرصت و انگیزه را برای همه ما ایجاد کرده است که همیشه در کنار ما بوده‌اند.

محمد کلامی اظهار داشت: البته در کمیته امداد همیشه جناح‌های مختلف بدون توجه به جریان فکری در کنار ما بوده و هستند.

وی با تاکید بر اینکه جشن عاطفه‌ها موثرترین کار برای کمیته امداد است، تصریح کرد: دیدگاه سنتی مبارزه با فقر یعنی قابل تحمل کردن فقر برای خانوارها است به‌طوریکه طبق این دیدگاه مدام با دادن ارزاق روزانه آنها را به فقر عادت می‌دهیم.

کلامی خاطرنشان کرد: فقرزدایی یک دیدگاه جدید برای مبارزه با فقر است که در صدد آموزش و توانمندسازی جامعه فقیر است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=1206

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند