پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان؛ دروازه ای به روی حقایق/ سوژه های خبری و عکاسی خود را با ما در میان بگذارید

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 17:17

77 قلم شی تاریخی در آذربایجان‌شرقی مرمت شد

01:37390

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از مرمت 77 قلم شی فرهنگی تاریخی از اشیاء موزه‌ای طی 9 ماه سال 98 خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تبریزبان، مرتضی آبدار اظهار داشت: در این فصل، عملیات اجرایی حفاظت و مرمت 77 قلم شی از اشیا موزه‌ای و تاریخی در آزمایشگاه مرمت اشیا این اداره کل توسط متخصصان مرمت با اعتباری بالغ بر 310 میلیون ریال صورت گرفت.

وی افزود: در کنار مرمت و حفاظت از بناها و مکان‌های تاریخی غیرمنقول، مرمت اشیا تاریخی و فرهنگی منقول نیز همواره در دستور کار این اداره کل قرار دارد و هر ساله بر اساس نیازها و بررسی‌های کارشناسی، تعدادی از این اشیا ترمیم می‌شود.

آبدار تصریح کرد: اشیای تاریخی بعد از انجام پایش و اولویت‌بندی توسط متخصصان مرمت و طی مراحل قانونی، بررسی میزان و نوع آسیب، مراحل مرمت از جمله شناسایی میزان خوردگی و رسوبات، مواد به کار گرفته با هدف پاک‌سازی، نمک‌زدایی، استحکام‌بخشی، کنترل، بازسازی و در مرحله آخر تثبیت نهایی اشیا انجام می‌گیرد.

وی عنوان کرد: اشیای مرمت‌شده شامل 16 اثر برنزی، 22 عدد سکه، یک جلد کتاب، یک برگ روزنامه و 37 عدد سند تاریخی  مربوط به دوره ‏های مختلف تاریخی است.

آبدار از جمله اشیای شاخص مرمت‌شده را از نظر قدمت، آثار برنزی مربوط به هزاره دوم  قبل از میلاد و یک جلد کتاب خطی گلستان سعدی متعلق به دوره پهلوی و از نظر اهمیت آثار مربوط به اشیای سایت موزه عصر آهن تبریز عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی تصریح کرد: این اشیای مرمت شده متعلق به موزه آذربایجان، موزه قرآن و کتابت، سایت موزه عصر آهن و آثاری از مجموعه داران خصوصی است.

لینک کوتاه
http://tabrizban.ir/?p=2266

984 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند